Regionalna turystyka

Dzisiaj mamy dla was szczególną ofertę. Zapraszamy do zapoznania się z kilkunastominutową relacją z Pielgrzymki Rowerowej do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W dniach od 16 do 24 lipca (br) grupa 37 rowerzystów "z całej Polski" przebyła trasę 1268 km - z Krasnego k. Rzeszowa do Kalisza i z powrotem do Rzeszowa. Pogoda dopisała, ale to i tak 9 dni ogromnego wysiłku, dziennie ok. 150 km na rowerowym siodełku. Do tego dołożyć trzeba różnice w wysokości pokonywanego terenu, które w sumie dały 23 km "wysokości". Na trasie rowerzystów znalazły się liczne sanktuaria, te największe i te mniej znane. Możemy je zobaczyć na tym filmie i poznać smak tej szczególnej formy pielgrzymowania. Dodajmy jeszcze, że z Sędziszowa pochodzi kapelan tej pielgrzymki ks. Witold, a Ropczyce reprezentowane były tu przez dwie osoby. A więc kilkanaście minut z "historii gorącego lata 2021".

SW

Trwają prace przy ścieżce: „Wąwóz Powstańców Styczniowych” powyżej LOK, której elementem jest Krzyż-Pomnik Powstania Styczniowego. Warto pamiętać, że Ropczyce należą do tych nielicznych miast, które posiadają oryginalny sztandar powstańczy z roku 1863, obecnie zdeponowany w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Wiele wskazuje, że sztandar może mieć związek z Henryką Postwójtówną, która ukrywała się m.in. na dworze w Woli Ocieckiej. Najbardziej znaną bohaterką Powstania Styczniowego jest Emilia Plater. Henryka Postwójtówna odegrała także znaczącą rolę, dlatego to biograficzne przypomnienie:

Anna Henryka była córką Marianny z Kossakowskich i rosyjskiego oficera Trofima Pawłowicza Pustwójtowa. Jej wychowaniem zajmowała się patriotycznie nastawiona babka Brygida Kossakowska. W 1861 została skazana za udział w manifestacjach patriotycznych na karę pozbawienia wolności, którą miała odsiedzieć w klasztorze prawosławnym w głębi Rosji. Uciekła z kraju i przyłączyła się do organizujących się w Mołdawii oddziałów polskich.

Na naszym Portalu staramy się przedstawiać ciekawe propozycje, głównie z terenu naszego powiatu. Dziś niejako na zakończenie wakacji i kalendarzowego końca lata chcemy zaproponować wędrówkę na sam koniuszek naszego kraju. Będzie to kraniec północno-wschodni, czyli punkt graniczny na Mierzei Wiślanej. To miejsce jest ostatnio przywoływane głównie w kontekście realizowanego przekopu Mierzei. Tą trwającą budowę także warto zobaczyć. Przekop jest wykonywany pomiędzy miejscowościami Kąty Rybackie, przysiółek Skowronki a Krynicą Morską. Stan robót na początek września można zobaczyć na naszych zdjęciach.

Sierpień to w Polsce miesiąc pielgrzymek. Najwięcej jest pielgrzymek pieszych do Częstochowy. Tu chcemy zaprezentować znacznie coś innego - rowerową pielgrzymkę dookoła Polski, z punktem docelowym w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wzięło w niej udział dwóch pielgrzymów z Ropczyc.

Po przerwie „Covidowej” w roku 2020, w tym roku kontynuowana była tradycja diecezjalnych pielgrzymek rowerowych Akcji Katolickiej Rzeszów-Krasne. Epidemia narzuciła jednak ograniczenia ilościowe, wiec grupa liczyła w tym roku 30 osób. Zrezygnowano także z przekraczania granic państw, przyjmując trasę w formie pętli: Rzeszów, Zamość, Kodeń, Łowicz, Częstochowa, Kalisz, Kalwaria Zebrzydowska, Jamna, Jodłowa, Krasne.

Gdy mielibyśmy ochotę na trochę wakacyjnej atmosfery spokoju, to proponujemy Wielopole Skrzyńskie i jego okolice. To stare historyczne miasteczko, które prawa miejskie uzyskało w roku 1337, a utraciło w roku 1933, obecnie jest siedzibą gminy. Współcześnie swoją sławę zawdzięcza Tadeuszowi Kantorowi, który tu się urodził w roku 1915 i spędził pierwsze 9 lat życia. Przypomina o tym m.in. jego pomniczek, gdzie pokazany jest jako dziecko, wraz ze swoją starszą siostrą. Dla miłośników jego twórczości polecamy jego muzeum, znajdujące się w dawnej plebani, gdzie się urodził. Jego mama była siostrzenicą ówczesnego proboszcza Wielopola ks. Józefa Radoniewicza. Muzeum "Kantora", obecnie po zakończonym remoncie znacznie uatrakcyjniło swoją ekspozycję. Po tych wrażeniach muzealnych na pewno zainteresowanie może wzbudzić menu nowej gospody, znajdującej się w podziemiach nowego budynku biblioteki i przedszkola. Potem warto zobaczyć stary cmentarz parafialny (powyżej szkoły) z nowo w tym roku wybudowanym cmentarzem ofiar bitwy pod Wielopolem z roku 1915 (I wojna światowa).

Zagłosuj!

Jak oceniasz działania władz samorządowych w zakresie pozyskiwania środków finansowych z "Polskiego Ładu" ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tym tygodniu

17.01.2022 - 24.01.2022

dyżur całodobowy pełni apteka:

Ropczyce

ul. Rynek 9

tel. (17) 710 00 21

 

 

Pogoda