Regionalna turystyka

Św. Barbara w Ropczycach ma swoje szczególne miejsce. Wyrażają to m.in.: Osiedle św. Barbary, parafia św. Barbary i dwie kapliczki, obok Przedszkola nr.2 oraz ta nad studnią św. Barbary. Ta studnia przez wieki dostarczała mieszkańcom Ropczyc znakomitej jakości wodę. Powstanie tego źródła opisuje legenda z XV w. opowiadająca o cudzie uzdrowienia.
Przez bardzo długie lata ta studnia była jedynym źródłem wody dla okolicznych mieszkańców, którzy dostrzegli w wodzie z tej studni właściwości uzdrowiskowe i nadprzyrodzone. Jeszcze ze mną rozmawiali starzy mieszkańcy Ropczyc, opowiadając jak to ich chore oczy były leczone wodą z tej studni. W wieku XVI obok studni wzniesiono kościół imienia św. Barbary. Przy kościele znajdowała się plebania, określana jako dworek oraz przykościelny cmentarz. Kościół św. Barbary (drewniany) został w XIX w. sprzedany do Latoszyna, a następnie do Lichwina, gdzie spłonął w 1979 r. W latach dziewięćdziesiątych  XX w. po wybudowaniu wodociągów, studnia przestała być użytkowana. Postanowił to wykorzystać właściciel sąsiedniej działki który zamierzał zasypać studnię. W tej sytuacji Stowarzyszenie Regionalne Ziemi Ropczycko- Sędziszowskiej podjęło inicjatywę ochrony tego miejsca i wybudowania nad studnią kapliczki. Przygotowano projekt kapliczki, jednak właściciel sąsiedniej działki zakwestionował granice działki, co uniemożliwiało budowę kapliczki. Po kilku latach do Stowarzyszenia Regionalnego zgłosił się były dyrektor szkoły śp. Jan Urban,  z propozycją, że on doprowadzi do wybudowania tej kapliczki. Sądownie ustalił granice działek, zebrał środki finansowe od instytucji oraz firm i wybudował kapliczkę z figurą św. Barbary. Rzeźba wykonana przez Kazimierza Malskiego, była w całości pomalowana na kolor brązowy. Po kilku latach farba ściemniała, co uczyniło figurę mało czytelną. Dlatego przy pracach konserwacyjnych w roku 2015 dodano kolory: twarz, korona, kielich, pas, miecz itd. W roku bieżącym Stowarzyszenie Regionalne postanowiło ponowić niezbędne prace konserwacyjne drewnianej konstrukcji, oraz figury. Zdecydowano, że figura będzie miała zaznaczone oczy oraz brwi. W ten sposób św. Barbara, znad studni dzisiaj może spoglądać na Ropczyce.

(opr. SW)

W okresie wakacyjnym będziemy proponować ciekawe miejsca i obiekty z naszego regionu. Jako pierwsze takie miejsce prezentujemy Haczów, pow. Brzozów. (zdjęcie:/pieknawies.podkarpackie.pl/haczow)

Haczów- znajdziemy tu wszystko, niepowtarzalne zabytki, interesującą historię wioski i ciekawą współczesność. Tego dowodzi chociażby publikacja Zygmunta Jaślara (1936)„ Niezwykła osada Szwedzko- Niemiecka”. No to troszeczkę historii. Dokument lokacji wioski został wydany w r. 1352 przez Kazimierza Wielkiego i tam nazwa wsi zapisana jest jako Hanshoff.  Miejscowość stanowiła przedmiot wielu badań etnograficznych, a haczowianie zaliczani byli do grupy etnicznej zwanej „Głuchoniemcami”.

Znany poeta, ale także badacz-etnografii Wincenty Pol pisał: (…)„całą tę okolicę, którą obszar Wisłoki, Ropy, Jasły, Jasełki i średniego Wisłoka zajmuje, osiedli tak zwani Głuchoniemcy od dołów Sanockich począwszy, to jest od okolicy Komborni, Haczowa. Cała okolica Głuchoniemców jest nowo-siedlinami Sasów; jakoż strój przechowali ten sam co węgierscy i siedmiogrodzcy Sasi. Niektóre okolice są osiadłe przez Szwedów, ale cały ten lud mówi dzisiaj na Głuchoniemcach najczystszą mową polską dijalektu (…) , nie zachował ani w mowie ani w obyczajach śladów pierwotnego swego pochodzenia, tylko że rolnictwo stoi tu na wyższym stopniu, a tkactwo jest powołaniem i głównie domowem zajęciem tego rodu”.

Nareszcie wiosenna pogoda pozwala powrócić do cyklu naszych regionalnych propozycji aktywności turystycznej. Tym razem waszą uwagę chcemy skierować szczególnie do rowerzystów, a celem będzie Głobikowa. Ta najwyżej położona wieś w naszym regionie oferuje szereg istotnych atrakcji: potężna wieża widokowa pozwala podziwiać piękne panoramy Pogórza Strzyżowskiego i Ciężkowickiego.  Wieży strzegą potężne dinozaury, obok jest placyk zabaw dla dzieci i schronisko turystyczne "Róża Wiatrów". Dla rowerzystów przygotowane zostało "centrum serwisowe" w postaci stoiska w dużym wyborem narzędzi jakie mogą być potrzebne przy naprawie rowerów. Będąc w tym miejscu warto podejść przed fronton pobliskiej szkoły, gdzie znajduje się obelisk patrona tej szkoły Konstantego Słotwińskiego. Konstanty Słotwiński, właściel tej wioski, zamordowany 21 lutego 1846 r., to były dyrektor Ossolineum Lwowskiego, za działalność patriotyczna więziony 8 lat w twierdzy Kufstein, autor "Katechizmu" (dla Ludu),oraz przekładu Pisma Świętego. Miejsce gdzie znajdował się dwór Słotwińskich, ok. 2 km od szkoły, obecnie oznaczone jest metalowym krzyżem. Gdybyśmy nie chcieli wracać, to jadąc dalej tą dróżką asfaltową możemy dojechać do Grudnej, potem do Smarżowej i Siedlisk. W Grudnej nowoczesny kościół w przedsionku którego tablica kilkudziesięciu mieszkańców tej wioski poległych w czasie walk frontowych w roku 1944. Wieś Smarzowa to miejsce urodzenia Jakuba Szeli (wyjątkowego zbrodniarza), a w sąsiednich Siedliskach, piękny neogotycki kościół, na cmentarzu kaplica, w krypcie której ofiary rabacji, których nazwiska umieszczono na tablicy na drzwiami wejściowymi do kaplicy. Co do powrotu to możliwości jest wiele, w zależności od czasu jakim dysponujemy oraz kondycji. Zapewniamy że czeka Was miłych wrażeń wiele.
SW

Wytrawni turyści znają tą szczególną satysfakcje, jakim jest odkrywanie miejsc całkiem bliskich, które z jakiś powodów uciekały naszej uwadze, lub po prostu jakoś ich nie zauważaliśmy. Wydaje mi się że  dla wielu,  do takich miejsc może zaliczyć Węglówkę koło Krosna  i jej okolice.

To co jest niepowtarzalne

Wioska Węglówka położona jest w dolinie, którą tworzą pasma wzgórz, pokrytych lasami, tutaj nazywanymi kiczarami. To tereny Czarmorzecko- Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, w tej jego części najciekawszej.  Centrum wsi wyznaczają kopuły okazałej murowanej cerkwi. Łatwo zauważyć, że to dzieło wybitnego architekta, a i na budowę były pieniądze.  Wzniesiona została według projektu wybitnego ukraińskiego architekta Wasyla Nahrinego, w roku 1896. O znaczeniu tego architekta może świadczyć to, że na 300 cerkwi wzniesionych w tym okresie, 200 było jego projektami. Znakomita większość z nich znajduję się na terenach obecnej Ukrainy. A w Polsce to w Bieszczadach  cerkwie w Bystrem, Lipiu i Lutowiskach. Nieliczne zachowane w Bieszczadach cerkwie są drewniane.  Zachowane murowane cerkwie, np. w Ustrzykach Dolnych nie przedstawiają większych walorów architektonicznych.  Ta w Węglówce jest prawdziwą perełką, godną bliższego poznania. Ciekawa jest nie tylko bryła, ale także jej wnętrze. Chociaż adaptowane zostało do liturgii rzymsko- katolickiej zachowany został jej pierwotny charakter. Wrażenie robi, odnowione polichromie, pełne pastelowego ciepła. Nawa główna nakryta potężną kopułą, wypełniona światłem. Uwagę przykuwa także ikonostas, pochodzący z roku 1902, największy na Podkarpaciu. Jest dość nietypowy dla naszego regionu, bo ułożony na planie półkola. Jego centralna ikona przedstawia „ostatnią wieczerzę”, a po lewej i prawej po 6 tzw. „prazdników”.

Dzisiaj mamy dla was szczególną ofertę. Zapraszamy do zapoznania się z kilkunastominutową relacją z Pielgrzymki Rowerowej do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W dniach od 16 do 24 lipca (br) grupa 37 rowerzystów "z całej Polski" przebyła trasę 1268 km - z Krasnego k. Rzeszowa do Kalisza i z powrotem do Rzeszowa. Pogoda dopisała, ale to i tak 9 dni ogromnego wysiłku, dziennie ok. 150 km na rowerowym siodełku. Do tego dołożyć trzeba różnice w wysokości pokonywanego terenu, które w sumie dały 23 km "wysokości". Na trasie rowerzystów znalazły się liczne sanktuaria, te największe i te mniej znane. Możemy je zobaczyć na tym filmie i poznać smak tej szczególnej formy pielgrzymowania. Dodajmy jeszcze, że z Sędziszowa pochodzi kapelan tej pielgrzymki ks. Witold, a Ropczyce reprezentowane były tu przez dwie osoby. A więc kilkanaście minut z "historii gorącego lata 2021".

SW

Zagłosuj!

Jak oceniasz przyjęty

plan budżetowy powiatu

jak i poszczególnych gmin 

na rok 2023 ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Ogłoszenia

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

27.11.2023 - 04.12.2023

Sędziszów Małopolski

ul. 3-go Maja 29

tel. (17) 22 16 272

 

04.12.2023 - 11.12.2023

Ropczyce

ul. Wyszyńskiego 45

tel. (17) 22 18 183

 

 

Pogoda