Regionalna turystyka

Wytrawni turyści znają tą szczególną satysfakcje, jakim jest odkrywanie miejsc całkiem bliskich, które z jakiś powodów uciekały naszej uwadze, lub po prostu jakoś ich nie zauważaliśmy. Wydaje mi się że  dla wielu,  do takich miejsc może zaliczyć Węglówkę koło Krosna  i jej okolice.

To co jest niepowtarzalne

Wioska Węglówka położona jest w dolinie, którą tworzą pasma wzgórz, pokrytych lasami, tutaj nazywanymi kiczarami. To tereny Czarmorzecko- Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, w tej jego części najciekawszej.  Centrum wsi wyznaczają kopuły okazałej murowanej cerkwi. Łatwo zauważyć, że to dzieło wybitnego architekta, a i na budowę były pieniądze.  Wzniesiona została według projektu wybitnego ukraińskiego architekta Wasyla Nahrinego, w roku 1896. O znaczeniu tego architekta może świadczyć to, że na 300 cerkwi wzniesionych w tym okresie, 200 było jego projektami. Znakomita większość z nich znajduję się na terenach obecnej Ukrainy. A w Polsce to w Bieszczadach  cerkwie w Bystrem, Lipiu i Lutowiskach. Nieliczne zachowane w Bieszczadach cerkwie są drewniane.  Zachowane murowane cerkwie, np. w Ustrzykach Dolnych nie przedstawiają większych walorów architektonicznych.  Ta w Węglówce jest prawdziwą perełką, godną bliższego poznania. Ciekawa jest nie tylko bryła, ale także jej wnętrze. Chociaż adaptowane zostało do liturgii rzymsko- katolickiej zachowany został jej pierwotny charakter. Wrażenie robi, odnowione polichromie, pełne pastelowego ciepła. Nawa główna nakryta potężną kopułą, wypełniona światłem. Uwagę przykuwa także ikonostas, pochodzący z roku 1902, największy na Podkarpaciu. Jest dość nietypowy dla naszego regionu, bo ułożony na planie półkola. Jego centralna ikona przedstawia „ostatnią wieczerzę”, a po lewej i prawej po 6 tzw. „prazdników”.

Dzisiaj mamy dla was szczególną ofertę. Zapraszamy do zapoznania się z kilkunastominutową relacją z Pielgrzymki Rowerowej do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W dniach od 16 do 24 lipca (br) grupa 37 rowerzystów "z całej Polski" przebyła trasę 1268 km - z Krasnego k. Rzeszowa do Kalisza i z powrotem do Rzeszowa. Pogoda dopisała, ale to i tak 9 dni ogromnego wysiłku, dziennie ok. 150 km na rowerowym siodełku. Do tego dołożyć trzeba różnice w wysokości pokonywanego terenu, które w sumie dały 23 km "wysokości". Na trasie rowerzystów znalazły się liczne sanktuaria, te największe i te mniej znane. Możemy je zobaczyć na tym filmie i poznać smak tej szczególnej formy pielgrzymowania. Dodajmy jeszcze, że z Sędziszowa pochodzi kapelan tej pielgrzymki ks. Witold, a Ropczyce reprezentowane były tu przez dwie osoby. A więc kilkanaście minut z "historii gorącego lata 2021".

SW

Trwają prace przy ścieżce: „Wąwóz Powstańców Styczniowych” powyżej LOK, której elementem jest Krzyż-Pomnik Powstania Styczniowego. Warto pamiętać, że Ropczyce należą do tych nielicznych miast, które posiadają oryginalny sztandar powstańczy z roku 1863, obecnie zdeponowany w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Wiele wskazuje, że sztandar może mieć związek z Henryką Postwójtówną, która ukrywała się m.in. na dworze w Woli Ocieckiej. Najbardziej znaną bohaterką Powstania Styczniowego jest Emilia Plater. Henryka Postwójtówna odegrała także znaczącą rolę, dlatego to biograficzne przypomnienie:

Anna Henryka była córką Marianny z Kossakowskich i rosyjskiego oficera Trofima Pawłowicza Pustwójtowa. Jej wychowaniem zajmowała się patriotycznie nastawiona babka Brygida Kossakowska. W 1861 została skazana za udział w manifestacjach patriotycznych na karę pozbawienia wolności, którą miała odsiedzieć w klasztorze prawosławnym w głębi Rosji. Uciekła z kraju i przyłączyła się do organizujących się w Mołdawii oddziałów polskich.

Na naszym Portalu staramy się przedstawiać ciekawe propozycje, głównie z terenu naszego powiatu. Dziś niejako na zakończenie wakacji i kalendarzowego końca lata chcemy zaproponować wędrówkę na sam koniuszek naszego kraju. Będzie to kraniec północno-wschodni, czyli punkt graniczny na Mierzei Wiślanej. To miejsce jest ostatnio przywoływane głównie w kontekście realizowanego przekopu Mierzei. Tą trwającą budowę także warto zobaczyć. Przekop jest wykonywany pomiędzy miejscowościami Kąty Rybackie, przysiółek Skowronki a Krynicą Morską. Stan robót na początek września można zobaczyć na naszych zdjęciach.

Sierpień to w Polsce miesiąc pielgrzymek. Najwięcej jest pielgrzymek pieszych do Częstochowy. Tu chcemy zaprezentować znacznie coś innego - rowerową pielgrzymkę dookoła Polski, z punktem docelowym w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wzięło w niej udział dwóch pielgrzymów z Ropczyc.

Po przerwie „Covidowej” w roku 2020, w tym roku kontynuowana była tradycja diecezjalnych pielgrzymek rowerowych Akcji Katolickiej Rzeszów-Krasne. Epidemia narzuciła jednak ograniczenia ilościowe, wiec grupa liczyła w tym roku 30 osób. Zrezygnowano także z przekraczania granic państw, przyjmując trasę w formie pętli: Rzeszów, Zamość, Kodeń, Łowicz, Częstochowa, Kalisz, Kalwaria Zebrzydowska, Jamna, Jodłowa, Krasne.

Zagłosuj!

Jak oceniasz funkcjonowanie placów targowych w miejscowościach naszego powiatu ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

28.11.2022 - 05.12.2022

Sędziszów Małopolski

ul. Jana Pawła II 25b

tel. (17) 22 16 209

 

05.12.2022 - 12.12.2022

Ropczyce

ul. Rynek 9

tel. (17) 710 00 21

 

 

Pogoda