Regionalna turystyka

Potrzeba było 13 dni, żeby ruszając z Rzeszowa 28 czerwca 2019 roku  dotrzeć do Aten w dniu 10 lipca. Wymagało to pokonania na rowerach 2200 km, średnio dziennie około 185 km, osiągając średnio dzienną prędkość około 35 km/godz. Dodatkową trudnością były wyjątkowo wysokie w tym roku temperatury, które wielokrotnie w południe przekraczały 40C. Do pokonania takich trudności na pewno potrzebne jest dobre przygotowanie kondycyjne, ale także odpowiednio silna motywacja. Przyświecało im hasło tej pielgrzymki „Śladami Apostoła Pawła – w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”. Stąd główne punkty docelowe w Grecji: Filippi – miejsce założenia przez Świętego Pawła pierwszej gminy chrześcijańskiej i ochrzczenie pierwszej kobiety Lidii. Potem Tesaloniki znane głównie z listów Św. Pawła kierowanych do tutejszego kościoła, Korynt (z piękną bazyliką Św. Pawła) oraz Ateny, gdzie na Areopagu toczył dyskusje z tutejszymi filozofami, dowodząc im istnienie Jedynego Boga i jego Syna Jezusa Chrystusa.

W piękną lipcową niedzielę wybraliśmy się na kolejny pielgrzymi szlak. Tym razem nasza trasa powiodła do Nowego i Starego Sącza oraz do Sromowców Wyżnych, gdzie odbyliśmy spływ Dunajcem. Tym razem nasza grupa była dość okazała - 95 osób (jechaliśmy na dwa autobusy). Jak zawsze pobożnie rozpoczęliśmy nasze pielgrzymowanie od Mszy Świętej w Sanktuarium Św. Rity w Nowym Sączu. Jest to pierwsze i jedyne Sanktuarium ku czci tej świętej w Polsce. Zostało erygowane 18 maja 2019 roku. W Sanktuarium znajduje się Obraz i Ołtarz Św. Rity - patronki spraw trudnych i beznadziejnych. W 2016 roku do Sanktuarium sprowadzono relikwie Św. Rity bezpośrednio z Sanktuarium w Casci we Włoszech. W maju 2017 roku na terenie Sanktuarium powstał "Ogród Różany Św. Rity". Centralne miejsce w ogrodzie zajmuje figura Św. Rity otoczona różanymi krzewami.

W niedzielne popołudnie grupa seniorów należących do Klubu Seniora działającym przy Domu Kultury w Witkowicach i Stowarzyszenia Rozwoju Witkowic, a także inne chętne osoby wzięły udział w autokarowym wyjeździe do Hermanowej celem odwiedzenia Ks. Wiesława Bednarza - Proboszcza hermanowskiej parafii, niegdyś wikariusza w Witkowicach. Spotkanie w Hermanowej rozpoczęła Msza Święta sprawowana w uroczym zakątku hermanowskiego lasu, w którym znajduje się kaplica ze źródełkiem nazywana Studzianką, a w niej obraz Matki Bożej.

Emeryci należący do Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział w Ropczycach aktywnie spędzają wolny czas. Organizowane są dla nich wycieczki, spotkania, zabawy, ogniska. W miniony czwartek 27-go czerwca odbyła się kolejna wycieczka. Trasa wyjazdu była następująca: Łańcut - Markowa - Sietesz - Kańczuga. W wyjeździe wzięło udział ponad 50 osób. Po przyjeździe do Łańcuta udaliśmy się na Zamek. Pierwotna rezydencja w postaci wieży obronnej znajdująca się na terenie istniejącego dziś założenia, zbudowana została prawdopodobnie przez ród Pileckich i jest datowana na 2 połowę XVI wieku. Zamek około 1610 roku został rozbudowany przez Stadnickich i jego plan przybrał kształt podkowy. Najpoważniejsza rozbudowa według projektu autorstwa Macieja Trapoli nastąpiła w latach 1629-1641, gdy właścicielem obiektu był wojewoda Stanisław Lubomirski. Stąd często stosowana nazwa Zamek Lubomirskich w Łańcucie.

W czerwcowy upalny weekend 21-23 czerwca 2019 roku rozpoczynający czas tegorocznych wakacji wybraliśmy się w 44 osobowej grupie na kolejny pielgrzymi szlak. Podczas 3-dniowego wyjazdu zwiedziliśmy Licheń, Toruń, Ciechocinek i Włocławek. Licheń Stary bo taka jest pełna nazwa to wieś położona we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie konińskim. Od połowy XIX wieku znajduje się tutaj Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski, które jest ośrodkiem pielgrzymkowym o znaczeniu ogólnopolskim oraz światowym. Obecnie jest to jedno z największych sanktuariów Maryjnych w Polsce. Rocznie przybywa tutaj około 1,5 miliona pielgrzymów i turystów. Sanktuarium prowadzą Księża Marianie od 1949 roku – w tym roku przeżywają jubileusz 70-lecia. Miejscem kultu religijnego jest Bazylika.

Zagłosuj!

Czy waszym zdaniem Władze i instytucje danej gminy (szkoły, biblioteki, ośrodki sportu, itp) potrafiły przygotować atrakcyjną wakacyjną ofertę dla mieszkańców, a szczególnie dla młodzieżswojej gminy?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

15.07.2019 - 22.07.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Sędziszów Młp:

ul. Rynek 6 

tel. (17) 22-26-947

 

 

Pogoda