Regionalna turystyka

Na naszym Portalu staramy się przedstawiać ciekawe propozycje, głównie z terenu naszego powiatu. Dziś niejako na zakończenie wakacji i kalendarzowego końca lata chcemy zaproponować wędrówkę na sam koniuszek naszego kraju. Będzie to kraniec północno-wschodni, czyli punkt graniczny na Mierzei Wiślanej. To miejsce jest ostatnio przywoływane głównie w kontekście realizowanego przekopu Mierzei. Tą trwającą budowę także warto zobaczyć. Przekop jest wykonywany pomiędzy miejscowościami Kąty Rybackie, przysiółek Skowronki a Krynicą Morską. Stan robót na początek września można zobaczyć na naszych zdjęciach.

Sierpień to w Polsce miesiąc pielgrzymek. Najwięcej jest pielgrzymek pieszych do Częstochowy. Tu chcemy zaprezentować znacznie coś innego - rowerową pielgrzymkę dookoła Polski, z punktem docelowym w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wzięło w niej udział dwóch pielgrzymów z Ropczyc.

Po przerwie „Covidowej” w roku 2020, w tym roku kontynuowana była tradycja diecezjalnych pielgrzymek rowerowych Akcji Katolickiej Rzeszów-Krasne. Epidemia narzuciła jednak ograniczenia ilościowe, wiec grupa liczyła w tym roku 30 osób. Zrezygnowano także z przekraczania granic państw, przyjmując trasę w formie pętli: Rzeszów, Zamość, Kodeń, Łowicz, Częstochowa, Kalisz, Kalwaria Zebrzydowska, Jamna, Jodłowa, Krasne.

Gdy mielibyśmy ochotę na trochę wakacyjnej atmosfery spokoju, to proponujemy Wielopole Skrzyńskie i jego okolice. To stare historyczne miasteczko, które prawa miejskie uzyskało w roku 1337, a utraciło w roku 1933, obecnie jest siedzibą gminy. Współcześnie swoją sławę zawdzięcza Tadeuszowi Kantorowi, który tu się urodził w roku 1915 i spędził pierwsze 9 lat życia. Przypomina o tym m.in. jego pomniczek, gdzie pokazany jest jako dziecko, wraz ze swoją starszą siostrą. Dla miłośników jego twórczości polecamy jego muzeum, znajdujące się w dawnej plebani, gdzie się urodził. Jego mama była siostrzenicą ówczesnego proboszcza Wielopola ks. Józefa Radoniewicza. Muzeum "Kantora", obecnie po zakończonym remoncie znacznie uatrakcyjniło swoją ekspozycję. Po tych wrażeniach muzealnych na pewno zainteresowanie może wzbudzić menu nowej gospody, znajdującej się w podziemiach nowego budynku biblioteki i przedszkola. Potem warto zobaczyć stary cmentarz parafialny (powyżej szkoły) z nowo w tym roku wybudowanym cmentarzem ofiar bitwy pod Wielopolem z roku 1915 (I wojna światowa).

Do naszych wakacyjnych propozycji, szczególnie dla tych, którzy zajmują się dziećmi lub wnukami w okresie wakacyjnym, chcielibyśmy zaproponować Dębicę. Tu mamy wszystko, co niezbędne: McDonald, zespół atrakcyjnych basenów i Muzeum z ekspozycją plenerową czołgów, armat i innego wojskowego sprzętu. W letnie upały niechętnie wchodzimy do wnętrz, a tu mamy rozmieszczone wzdłuż zacienionych alei opisane obiekty militarne. Całkiem ciekawy zbiór, kawał naszej historii uzbrojenia wojska. To zapewne powinno zainteresować wielu i pozwolić atrakcyjnie spędzić wakacyjny dzień. A po drodze warto wziąć pod uwagę Zawadę i Stobierną. W Zawadzie zawsze warto zaglądnąć do Sanktuarium NMP. Pięknie rozbudowane, pięknie odnowione i wyposażone wnętrza. No i położona w lesie droga krzyżowa z okazałymi kaplicami oraz dróżki różańcowe, wybór szeroki. A stąd już całkiem blisko do Stobiernej, z rekonstrukcją grodu słowiańskiego. Można w drugą stronę do Pilzna, na świetne lody, atrakcyjne Muzeum Lalek oraz pobliski mini skansen z karczmą "Wiedźmy", gdzie ogromny wybór pierogów.
To naprawdę atrakcyjna propozycja na wakacyjny dzień.
SW

W minioną niedzielę – 20 czerwca br w blisko 50-osobowej grupie udaliśmy się na „Zwiedzanie Podkarpacia”. Tym razem trasa wiodła do Kalwarii Pacławskiej i Bolestraszyc. Pogoda dopisała. Uczestnicy uśmiechnięci i bardzo zadowoleni, że po ponad 1,5 rocznej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19, wreszcie "wyszli ze swoich domów" i miło spędzili czas, podziwiając piękne tereny Podkarpacia. Nawiedziliśmy Sanktuarium Męki Pańskiej i MB w Kalwarii Pacławskiej, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej przed Obrazem MB, następnie odprawiliśmy Drogę Krzyżową na "Dróżkach Kalwaryjskich".

Zagłosuj!

Jakie jest Pana /Pani stanowisko w sprawie szczepienia przeciw COVID-19 ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8.00 do następnego poniedziałku do godz. 8.00 

 

W tym tygodniu

18.10.2021 - 25.10.2021

dyżur całodobowy pełni apteka:

Sędziszów Młp

ul. Jana Pawła II 54 A

tel. (17) 72 22 300

 

 

Pogoda