Felietony

W tym miejscu z założenia staram się omawiać sprawy naszego powiatu. Ale ty razem pozwolę sobie zająć się sprawami Europy. Otóż przed tygodniem miałem możliwość być Wiedniu, Pradze i Bratysławie. Atrakcyjność turystyczna tych miast jest powszechnie znana, więc to pomijam. Mnie interesowało szczególnie jak w tych miejscach "wyglądają" wybory do Euro-parlamentu, bo jak wiadomo są one w tym roku szczególnie ważne. Ze zdumieniem stwierdziłem, że tam tych wyborów zupełnie nie widać. Na palcach jednej ręki można wyliczyć pojedyncze banery wyborcze i to głównie w Bratysławie. Mówię o obrazach ulicy, być może coś więcej jest w mediach, czy prasie. Obawiam się, że jest podobnie, bowiem jest to zgodne z ogólną strategią, aktualnie rządzącej w Brukseli "lewicy". Jak wiemy z przecieków postanowiono wykorzystać od dawna obserwowaną bierność "starej Europy". Celem jest doprowadzić do tego, że do wyborów pójdzie "skrajne lewactwo" a to zapewni utrzymanie aktualnej jej dominacji w euro-parlamencie. Ale to jest od dawna wiadome, że trudno jest wiązać nadzieję z tą częścią Europy. Można oczekiwać że pozostała jej część, a tym szczególnie Polska podejmie próbę skierowania UE na tory racjonalności.           A nadzieja umiera ostatnia, to znaczy w tym przypadku, kolejne dni po 9 czerwca br.
Pozdrawiam.
St. Wójciak

Tegoroczne świętowanie 3-go Maja będzie o tyle ciekawe, że formalnym organizatorem pozostaje eks- burmistrz B. Bujak i ciągle nie wiadomo jaka rola została w celebracji tego święta dla burmistrza- elekta K. Moskala. Na pewno to znacznie ożywi tą tak bardzo sztampowo obchodzone w Ropczycach ważne święto Narodowe. Niewątpliwie tu można mówić, że B. Bujak "sprywatyzował" święta Narodowe (3.V. i 11.XI), wykluczając z jego współorganizacji wszystkich innych. To co jest praktyką w innych miastach, że tworzy się "Komitet Honorowy", który na spotkaniu ustala istotne elementy obchodów, w jego rozumieniu ograniczałoby jego władze. I tak mieliśmy "smutne widowisko" z udziałem "oficjeli" i zupełnym braku zainteresowania "społeczeństwa". Jedynie "kwiaciarnie" miały powody do zadowolenia, bowiem dało się zauważyć, że rosły wieńce i wiązanki kwiatów. Należy mieć nadzieję, że koniec "ery B. Bujaka" pozwoli w Ropczycach reprywatyzować "3-go Maja", ale także "11-go listopada". Mieć nadzieję, że to ożywi formy obchodów i będzie pokazywać "jedność społeczną", a nie podkreślać polityczne podziały.

St. Wójciak

Ta "cisza wyborcza" nas nie obowiązuje, bowiem na terenie naszego powiatu wszystko rozstrzygnęło się w pierwszej turze wyborów. Obecnie Kazimierz Moskal przygotowuje się do przejęcie sterów "burmistrza Ropczyc" i jak widać po polemice ("Reporter" nr.15) Bolesław Bujak z trudem akceptuje swoją przegraną. Tą wielką wygraną Ropczyc jest to że K. Moskal ma ogromne zasługi dla sprawy budowy zjazdu z autostrady "Ropczyce", dla którego B. Bujak publicznie głosił wątpliwości, o czym pisałem w tym miejscu 24 lutego (br.). Tak więc o zjazd z autostrady możemy obecnie być spokojni, a przyszłość rozwoju gospodarczego Ropczyc postrzegać w ciepłych kolorach.

Sprawa nowej władzy na poziomie powiatu na razie pozostaje na etapie ustaleń miedzy nowo wybranymi radnymi. Swoista cisza świadczy o intensywności tych negocjacji. Należy zachować nadzieję, że i na tym poziomie "władza" ukształtuje się tak, że dobrze służyć będzie naszemu powiatowi.

Pozdrawiam
St. Wójciak

Oczywiście z okazji Świąt Wielkanocnych chciałbym złożyć serdeczne życzenia moim wiernym czytelnikom oraz subskrybentom, tym. którzy "polubili" nasz Portal TP, czy też należą do "obserwujących" TP.

To dla nas wielka przyjemność, że możemy Wam służyć, jako Regionalny Portal Informacyjny. Mamy też nadzieję, że nasze informacje i materiały VIDEO mogą być Wam pomocne w momencie wyboru "kandydata" w wyborach samorządowych 7 kwietnia br.

Pięknych Świąt, umacniających nadzieję we wszystkich sferach naszego życia.
Stanisław Wójciak

Coraz trudniej jest oderwać się od polityki. Kampania wyborcza ma swoje prawa i potrafi nadmiernie angażować i głupio dzielić. Dlatego dzisiaj chcę się podzielić taką refleksją "około polityczną". We wtorek miałem przyjemność oglądać finał Wojewódzkiego Turnieju Poezji i Prozy "Zawsze Wierni". Kilka z tych wystąpień robiło ogromne wrażenie, duży talent i na pewno solidna praca ucznia i nauczyciela. Tym można się zachwycić, dlatego szkoda, że na widowni zabrakło młodzieży z pobliskich szkół. Wokół PCEK szkoły średnie i podstawówka też ma niedaleko. Ile tam było "zastępstw", które owocnie można było wykorzystać, by zobaczyli jak ich koleżanki i koledzy potrafili się przygotować, jaki poziom artystyczny prezentują. To naprawdę ma dużą wartość wychowawczą. Dodajmy, że jak często z błahych powodów "przepadają" różne lekcje. Gdyby nawet jakaś lekcja przepadła z powodu obecności na Wojewódzkim Finale, jestem przekonany, że nie była by to strata dla młodzieży. Upraszczając jako emerytowany nauczyciel mogę powiedzieć, że problem jest w tym, że nasze szkoły często nie potrafią odnaleźć się w świecie wartości. Nawet tych najprostszych, jakim jest wychowanie patriotyczne.
Stanisław Wójciak

Zapowiedzi imprez

Ogłoszenia

Dyżury aptek

Dyżury aptek odbywają się:

1. Poniedziałek - Sobota godz. 21.00 - 23:00

2. Niedziela, Święta oraz dni wolne od pracy godz. 12:00 - 16:00 oraz 21:00 - 23:00 

 W tygodniu dyżur pełni apteka:

 3.06.2024 - 9.06.2024

Apteka Nova - Radoń & Brzostowska

Sędziszów Młp, ul. Jana Pawła II 54A

tel. (17) 72 22 300

 

 

 

 

Pogoda