Polecane wydawnictwa

Do polecanych pozycji wydawniczych, które mogłyby zainteresować należy niewątpliwie książka Waldemara Bałdy pod dość dziwnym tytułem: "I Stąd, I Tu" - Wielcy Synowie Ziemi Ropczycko- Sędziszowskiej. Można by mieć także inne uwagi co do treści tej pozycji, niemniej może być źródłem informacji o znanych i mniej znanych postaciach urodzonych na terenie naszego powiatu lub w inny sposób z tym terenem związanych. Warto przytoczyć listę zawartych tu biogramów: Karol Chmiel, Wojciech Durek, Michał Grendys, Naftali Cwi Horowic, Tadeusz Kantor, Stanisław Kot, Wilhelm Mach, Józef Mehoffer, Karol Olszewski, Franciszek Ksawery Prek, Kazimierz Rymut, Tadeusz Sinko, Ks. Roman Sitko, Franciszek Stachnik, Seweryn Udziela, Stanisław Ujejski, O. Hieronim Warachim, Edward Zolowski, Ks. Jan Zwierz, Jerzy Żuławski. Lista prawie kompletna, bowiem nie znalazło się tu miejsce np. dla mjra Ludwika Marszałka i kilku innych.

Dotychczasową tematykę Portalu Twój Powiat poszerzamy o zakładkę "Polecane Wydawnictwa" na której zamierzamy promować różnego rodzaju publikacje. Mamy na myśli oczywiście głównie książki, ale także wszystkie inne formy, które treścią związane są z naszym powiatem czy też regionem. Jako pierwszą w tym cyklu chcemy polecić książkę Tomasza Balbusa  pt. "Major Zbroja". Jest to biografia Ludwika Marszałka ps. "Zbroja", pochodzącego z Brzezin, jednego z głównych organizatorów konspiracji AK w regionie, w obwodzie AK Dębica a następnie kierującego konspiracją WiN w okręgu Mieleckim, Krośnieńskim a od 1947 roku kierującego organizacją WiN we Wrocławiu. Tam też został aresztowany i stracony 27 listopada 1948 roku wraz z najbliższymi współpracownikami pochodzącymi z terenu naszego powiatu, to jest Stanisławem Dydo pochodzącym z Brzezówki oraz Janem Klamutem z Góry Ropczyckiej.

Zagłosuj!

Pytamy: Jaka jest Wasza ocena zachowania się szkół w czasie strajku ZNP nauczycieli z terenu naszego powiatu? Szkoły średnie Ropczyc i Sędziszowa traktujemy łącznie (przypominamy - nie strajkowały). Gmina Ropczyce (dotyczy podstawówek i gimnazjów) - strajkowały. Gmina Sędziszów Młp.- (dotyczy podstawówek i gimnazjów) - praktycznie nie strajkowały. Gmina Iwierzyce - nie strajkowały. Gmina Ostrów - częściowo strajkowały. Gmina Wielopole Skrzyńskie - wszystkie strajkowały  

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

20.05.2019 - 27.05.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Sędziszów Małopolski:

ul. 3-go Maja 29

tel. (17) 22-16-272

 

 

Pogoda