Polecane wydawnictwa

Zainteresowani historią, a szczególnie tą, którą nazywamy najnowszą, powinni z zainteresowanie przyjąć informację o tej nowej pozycji:"Historia Solidarności w Ropczycach i Sędziszowie Małopolskim". W roku 2020 obchodzono dość szeroko 40-lecie tego znaczącego w historii Polski, Europy i świata ruchu społecznego. A jak ten ruch zapisał się w takiej społeczności, jak Ropczyce, Sędziszów, a także ościenne gminy? No to mamy okazję zapoznać się z opisem faktów tu zaistniałych i ludzi w nich uczestniczących. Pozycja do nabycia w księgarniach:"Nova" Ropczyce (k. kościoła), Sędziszów "Bajka" (ul. Jana Pawła II 21), a także w Redakcji (Ropczyce ul. św. Barbary 5/A). Życzymy miłej lektury.

Prezentujemy Państwu kolejną pozycję wydawniczą, wydaną przez Wydawnictwo SOLID Ropczyce. Publikację pt. "Ppłk Ludwik Marszałek "Zbroja" w służbie idei Niepodległości". Urodził się w Brzezinach, tu się uczył i tu tworzył konspirację AK-WIN. Historia jego życia, które poświęcił walce o niepodległość Ojczyzny zawarta została w niniejszej publikacji autorstwa Stanisława Wójciaka i Jana Flisaka. Przybliżone tu zostało jego dzieciństwo, w domu z wodnym młynem w Brzezinach, potem nauka w Dębicy, Lwowie i Szkole Orląt w Dęblinie. Ale najważniejsze w tej historii są lata konspiracyjnej walki, od początku powstawania AK w Brzezinach i Obwodzie Dębica, a potem w strukturach WiN. Skierowany przez kierownictwo WiN do Wrocławia, tam objął kierownictwo "Obszaru Zachodniego". Aresztowany przez UB, po rocznym śledztwie połączonym z torturami, stracony we Wrocławiu, 27 listopada 1948 r. W tej publikacji możemy prześledzić to piękne życie, a w części zdjęcia, zobaczyć miejsca związane z tą osobą. Należy mieć nadzieję, że ta książka, dobrze przysłuży się upowszechnieniu pamięci o tej pięknej postaci, która poświęciła swoje życie idei niepodległości Ojczyzny.

Ta ogromna tragedia, która dotknęła Chechły w latach okupacji należy ciągle do mało znanych i słabo udokumentowanych.  Kolejne wydanie tego tytułu znacznie poszerza naszą wiedzę na ten temat. W tym wydaniu mamy szereg nowych zdjęć dotyczących osób związanych z pacyfikacją oraz dodatkowe przypisy poszerzające wiedzę o osobach i okolicznościach tego wydarzenia. Dotyczy to np. osoby Tadeusza Myszki – nauczyciela agronoma z Ropczyc z kierownictwa tej patriotycznej konspiracji. Mamy tu także omówione hipotetyczne powiązania organizacyjne z PPS i przypomnianą historię tej konspiracji. Jako ciekawostkę mamy w tym wydaniu fragmenty zachowanego śpiewnika Józefa Barana z Okonina - jednej z ofiar tej pacyfikacji.

Pozycja pomyślana jako „rocznicowa” tzn. wydana w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości mająca na celu przypomnienie tych, którzy wówczas podjęli trud walki o wolność Ojczyzny. W części zasadniczej zawiera materiały referatów przedstawionych na Sesji Popularnonaukowej zorganizowanej w Ropczycach przez Fundację Rozwoju „SOLID” w listopadzie 2018 roku pod takim właśnie tytułem. Zawiera także opis znaczących wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości. Wydanie drugie zostało uzupełnione poprzez przybliżenie dwóch bardzo ciekawych i wielce znaczących postaci związanych z naszym regionem. Są to: Prof. Tadeusz Gawryś z Gimnazjum w Dębicy, który pozostawił piątkę małych dzieci i ruszył do legionów wraz z 30 swoimi uczniami. Druga postać to por. Stanisław Król-Kaszubski powieszony przez Rosjan w Pilźnie. Jego piękne życie i szczególne bohaterstwo stało się kanwą filmu pt. „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Okazały pomnik-obelisk Stanisława Króla-Kaszubskiego znajduje się na cmentarzu w Pilźnie, a przywracany jest do społecznej pamięci m.in. na stronach tej pozycji.    

W tym cyklu polecanych wydawnictw na pewno nie powinno zabraknąć pozycji, które pojawiły się nakładem naszego wydawnictwa "SOLID - Ropczyce". Będziemy je prezentować sukcesywnie, a rozpoczynamy od tytułu:"Walczyli o Niepodległość" wydanego w roku 2018. Ta publikacja pomyślana jako "okolicznościowa" z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości ma przypominać tych z naszego regionu, którzy mają swój szczególny udział w procesie walki o niepodległość naszego Narodu. Na jej okładce zostało zamieszczone zdjęcie ropczyckiego Pomnika Powstania Styczniowego, na cokole którego zamieszczona została tablica z nazwiskami ludzi z naszego powiatu zamordowanych przez komunistów w latach 1948 - 1953. Jest to 8 nazwisk wśród których mamy tak znaczących przywódców konspiracji Niepodległościowej (WiN) jak Karol Chmiel czy Ludwik Marszałek. To ich zdjęcia także znalazły się na okładce tej książki. Przypomnijmy, że Karol Chmiel z Zagorzyc to członek IV Zarządu Głównego WiN, jeden z najbliższych współpracowników Łukasza Cieplińskiego, wraz z nim zamordowany w Warszawie (więzienie Mokotowskie 1.03.1951 roku).

Zagłosuj!

Jak oceniasz funkcjonowanie placów targowych w miejscowościach naszego powiatu ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

23.05.2022 - 30.05.2022

Ropczyce

ul. Wyszyńskiego 45 

tel. (17) 22 18 183

 

30.05.2022 - 06.06.2022

Sędziszów Młp

ul. Jana Pawła II 54 A

tel. (17) 72 22 300

 

 

Pogoda