Polecane wydawnictwa

W tym cyklu polecanych wydawnictw na pewno nie powinno zabraknąć pozycji, które pojawiły się nakładem naszego wydawnictwa "SOLID - Ropczyce". Będziemy je prezentować sukcesywnie, a rozpoczynamy od tytułu:"Walczyli o Niepodległość" wydanego w roku 2018. Ta publikacja pomyślana jako "okolicznościowa" z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości ma przypominać tych z naszego regionu, którzy mają swój szczególny udział w procesie walki o niepodległość naszego Narodu. Na jej okładce zostało zamieszczone zdjęcie ropczyckiego Pomnika Powstania Styczniowego, na cokole którego zamieszczona została tablica z nazwiskami ludzi z naszego powiatu zamordowanych przez komunistów w latach 1948 - 1953. Jest to 8 nazwisk wśród których mamy tak znaczących przywódców konspiracji Niepodległościowej (WiN) jak Karol Chmiel czy Ludwik Marszałek. To ich zdjęcia także znalazły się na okładce tej książki. Przypomnijmy, że Karol Chmiel z Zagorzyc to członek IV Zarządu Głównego WiN, jeden z najbliższych współpracowników Łukasza Cieplińskiego, wraz z nim zamordowany w Warszawie (więzienie Mokotowskie 1.03.1951 roku).

Do polecanych pozycji wydawniczych, które mogłyby zainteresować należy niewątpliwie książka Waldemara Bałdy pod dość dziwnym tytułem: "I Stąd, I Tu" - Wielcy Synowie Ziemi Ropczycko - Sędziszowskiej. Można by mieć także inne uwagi co do treści tej pozycji, niemniej może być źródłem informacji o znanych i mniej znanych postaciach urodzonych na terenie naszego powiatu lub w inny sposób z tym terenem związanych. Warto przytoczyć listę zawartych tu biogramów: Karol Chmiel, Wojciech Durek, Michał Grendys, Naftali Cwi Horowic, Tadeusz Kantor, Stanisław Kot, Wilhelm Mach, Józef Mehoffer, Karol Olszewski, Franciszek Ksawery Prek, Kazimierz Rymut, Tadeusz Sinko, Ks. Roman Sitko, Franciszek Stachnik, Seweryn Udziela, Stanisław Ujejski, O. Hieronim Warachim, Edward Zolowski, Ks. Jan Zwierz, Jerzy Żuławski. Lista prawie kompletna, bowiem nie znalazło się tu miejsce np. dla mjra Ludwika Marszałka i kilku innych.

Dotychczasową tematykę Portalu Twój Powiat poszerzamy o zakładkę "Polecane Wydawnictwa" na której zamierzamy promować różnego rodzaju publikacje. Mamy na myśli oczywiście głównie książki, ale także wszystkie inne formy, które treścią związane są z naszym powiatem czy też regionem. Jako pierwszą w tym cyklu chcemy polecić książkę Tomasza Balbusa  pt. "Major Zbroja". Jest to biografia Ludwika Marszałka ps. "Zbroja", pochodzącego z Brzezin, jednego z głównych organizatorów konspiracji AK w regionie, w obwodzie AK Dębica a następnie kierującego konspiracją WiN w okręgu Mieleckim, Krośnieńskim a od 1947 roku kierującego organizacją WiN we Wrocławiu. Tam też został aresztowany i stracony 27 listopada 1948 roku wraz z najbliższymi współpracownikami pochodzącymi z terenu naszego powiatu, to jest Stanisławem Dydo pochodzącym z Brzezówki oraz Janem Klamutem z Góry Ropczyckiej.

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

16.09.2019 - 23.09.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Ropczyce:

ul. Piłsudskiego 26

tel. (17) 22-12-204

 

 

Pogoda