Wydarzenia - powiat ropczycko-sędziszowski

Pierwszy raz w historii istnienia Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego na Sędziszowskim Rynku odbędzie się  - PRZYSIĘGA ŻOŁNIERZY 3. PODKARPACKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ!   Uroczystość zaplanowano na  najbliższą niedzielę, a słowa roty przysięgi w obecności rodzin, parlamentarzystów, przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, kombatantów, rodzin oraz mieszkańców Podkarpacia wypowie 105 żołnierzy. Przysięgę poprzedzi Msza święta w Kościele, która rozpocznie się o godz. 12.00, następnie około godziny 13.30 uroczystości przeniosą się na Rynek gdzie ,,Terytorialsi” będą przysięgać na pierwszy historyczny sztandar bojowy Inspektoratu Rzeszowskiego Armii Krajowej, który w 105. rocznicę urodzin patrona brygady powierzono w opiekę 3. PBOT. Uroczystości będzie towarzyszyła asysta honorowa oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Z takim małym opóźnieniem zamykamy sondę wakacyjną, w której pytaliśmy o Waszą ocenę "Kamionki" jako miejsca wypoczynku. Powiedzmy, że czekaliśmy na zakończenie sezonu letniego i 17 września możemy uznać, że to się stało. Oddano 240 głosów, z tego 47%, że "jest coraz gorzej". I z tym niestety się zgadzam. Byłem kilkakrotnie w tym sezonie, obraz naprawdę smutny. 13% głosów wypowiedziało się "bez zmian", 11% że "jest coraz lepiej". Oby te wyniki stały się okazją do zastanowienie się dla tych, którzy mają wpływ na tą smutną rzeczywistość "letniskowej Kamionki".

W dniu dzisiejszym tj. wtorek 17-go września 2019 roku przypada 80 Rocznica Agresji ZSRR na Polskę. W tym dniu należy szczególnie pamiętać o obrońcach naszej Ojczyzny, a także wszystkich prześladowanych i wywiezionych na zesłanie. Wszystkim naszym czytelnikom, a w w sposób szczególny naszej młodzieży chcemy tym "krótkim artykułem" przypomnieć o tej jakże ważnej rocznicy i wydarzeniach sprzed 80-lat. 17 września 1939 roku o godzinie czwartej rano, bez wypowiedzenia wojny, łamiąc postanowienia paktu o nieagresji, wojska sowieckie dokonały zbrojnej napaści na wschodnie tereny Rzeczypospolitej. Wypełniły tym samym tajny pakt Ribbentrop–Mołotow, na mocy którego Polska miała zostać podzielona między ZSRR a III Rzeszę. Z uwagi na trwającą od 1 września 1939 roku walkę z niemieckim najeźdźcą, wschodnich rubieży Rzeczypospolitej broniły jedynie szczupłe siły Korpusu Ochrony Pogranicza i nieliczne oddziały Wojska Polskiego.

Każdego roku, w trzecią sobotę i niedzielę września, odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę. Po raz pierwszy zorganizowana została  w 1983 roku przez bł. Ks. Jerzego Popiełuszkę – kapelana i obecnie patrona NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” dla robotników Huty „Warszawa”. Rok później, uczestnicy pielgrzymki przybyli z wielu rejonów Polski i modlili się w uroczystej Mszy Świętej o dobrą i godną pracę oraz o właściwe traktowanie pracowników. W 1984 roku, artysta z Podlasia – malarz Artur Chaciej wykonał obraz nazwany „Matką Boską Robotników Solidarności”. Obraz ten ma niezwykłą historię. Powstał z inicjatywy ówczesnego Przewodniczącego Podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku, Stanisława Marczuka.

W tym roku ta tradycyjna w naszym środowisku uroczystość organizowana pod Krzyżem Milenijnym w Święto Podwyższenia Krzyża połączona była z Ogólnopolską Akcją „Polska pod Krzyżem”. Mszę Świętą koncelebrowali: ks. dr Stanisław Mazur (proboszcz Fary Ropczyce) oraz O. Stanisław Szlosek (Gwardian O.Kapucynów z Sędziszowa Młp.). Uroczystość uświetniła obecność 6 pocztów sztandarowych z Ropczyc i Sędziszowa oraz umundurowanej młodzieży harcerskiej i „Strzeleckiej”. Trzeba odnotować, że w tym roku pod tym Krzyżem zgromadziło się wyjątkowo dużo „modlących się”, którzy uznali, że swoją obecnością wyrażą poparcie dla idei „Polski pod Krzyżem”. Tradycją naszego środowiska jest także to, że ta wrześniowa uroczystość w tym miejscu łączona jest z modlitwą za ofiary II wojny światowej, w rocznicę ataku Niemiec Hitlerowskich (1.09), oraz Związku Sowieckiego (17.09). Dodatkową intencją jest „za ludzi Solidarności” z Ropczyc i Sędziszowa (w rocznicę podpisania porozumień w Gdańsku i Jastrzębiu). 

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

16.09.2019 - 23.09.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Ropczyce:

ul. Piłsudskiego 26

tel. (17) 22-12-204

 

 

Pogoda