Wydarzenia - powiat ropczycko-sędziszowski

W Zagorzycach Dolnych odbyła się 11.04. (br.) uroczystość nadania imienia kpt. Karola Chmiela miejscowej Szkole Podstawowej oraz wręczenie sztandaru. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ordynariusza ks. bpa Jana Wątrobę. Po Mszy św. rodzina bohatera odsłoniła tablice na szkole z imieniem nowego patrona, poświęconą przez ks. bpa J. Wątrobę (na zdjęciu).


Kpt. Karol Chmiel, ps. "Grom" to wybitna postać związanej z historią działania Armii Krajowej (AK), oraz Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”. Był on bliskim współpracownikiem Łukasza Cieplińskiego, szefa IV Zarządu Głównego WiN, jego doradcą ds. politycznych. Przypominamy że Karol Chmiel  został już uczczony w roku 2022, przez umieszczenie go na muralu w Ropczycach, na ścianie Warsztatów obok Powiatowego Centrum Edukacji.
Nowe imię tej szkoły w Zagorzycach Dolnych, gdzie się urodził i chodził do szkoły, oraz sztandar stanowią istotny element w kształtowaniu tożsamości szkoły i społeczności powiatu.
opr. St. Wójciak

         Dnia 13 marca 2024 r. katoliccy posłowie dokonali na Jasnej Górze Intronizacji Pana Jezusa Chrystusa jako Króla Polski zgodnie z wizją służebnicy Bożej Rozalii Celakówny. Tekst tego aktu można znaleźć w Warszawskiej Gazecie  z dnia 5-11 kwietnia 2024 r.

AKT INTRONIZACJI JEZUSA CHRYSTUSA NA KRÓLA POLSKI WRAZ Z PRZEBŁAGANIEM, ZADOŚĆUCZYNIENIEM I WYNAGRODZENIEM

 Oto dzisiaj, My, posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej X Kadencji oraz senatorowie XI Kadencji, wybrani przez Naród Polski na lata 2023-2027, przychodzimy na Jasną Górę, stolicę duchową Naszego Narodu, gdzie Najświętsza Maryja Panna jest czczona jako Królowa Polski od ponad 400 lat. Dzisiaj, 13 marca 2024 roku, uroczyście potwierdzamy, że Twojego Syna Jezusa Chrystusa uznajemy i ogłaszamy Królem Polski! Królem całego Narodu Polskiego! Przyjmujemy Twoje panowanie jako Twoi słudzy. Panie Jezu Chryste Nasz Królu! Przyjmij wszystkie akty intronizujące Ciebie na Króla Polski podjęte i dokonane w poprzednich latach. Przyjmij akty dokonane w Łagiewnikach w 2016 roku oraz w Świebodzinie w 2020 roku, powtórzone w kościołach całej Polski. Przyjmij akty i modlitwy podejmowane i dokonane w małych grupach, wspólnotach, parafiach i diecezjach na terenie całego kraju i zagranicą. Przyjmij akty dokonane w formie budowy pomników ku czci Jezusa Chrystusa Króla Polski oraz wszystkie marsze i orszaki ku czci Chrystusa Króla, które przeszły przez Nasz kraj. Przyjmij Nasz dzisiejszy akt, który składamy w pokorze w imieniu rządzących Państwem Polskim oraz wszystkich ludzi dobrej woli, którzy pragną oddać Tobie Jezu Chryste hołd i czczą Ciebie jako Króla Polski. Bądź Królem wszystkich Polaków i Polek w Polsce i zagranicą. Bądź Królem w każdej polskiej rodzinie, w każdym polskim domu, w całej Ojczyźnie. Bądź Królem w Sejmie i Senacie. Bądź Królem w województwach, powiatach i gminach. Bądź Królem naszych miast, miasteczek i wiosek. Bądź Królem naszych pól, łąk, lasów, jezior, morza i całej polskiej ziemi.

Zgodnie z wieloletnia tradycją naszego środowiska w środę (10.04.), o godz. 16.00 pod Krzyżem Milenijnym w Ropczycach- Witkowicach odprawiona została Msza św. w intencji ofiar tych dwóch tragedii Narodowych. Msze koncelebrowali ks. proboszcz Tadeusz Mieleszko oraz ks. Kan. Eugeniusz Miłoś z Zagorzyc. Uroczystą oprawę Mszy stanowiły poczty sztandarowe szkół i zakładów pracy, oraz 2 pluton "Strzelca" (Ropczyce) pod dowództwem Piotra Rasia. Po Mszy św. poświęcony został nowo posadzony "dąb pamięci" kpt. Franciszka Bączyńskiego z Ropczyc, zamordowanego w Katyniu. Osobę tą przybliżyła zebranym p. Anna Wenc, a my poświęcimy mu w najbliższym czasie oddzielny materiał. (na zdjęciu poczty sztandarowe i "kamień pamięci" kpt. Franciszka Bączyńskiego)

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod krzyżem, w miejscu gdzie w fundamencie krzyża umieszczone  są "prochy z Katynia i Smoleńska", oraz prezentacja pocztów sztandarowych. Zamiast bliższej szczegółowej relacji proponuje "modlitwę wiernych" z tej uroczystości:

Módlmy się za Kościół Chrystusowy, aby pod przewodnictwem papieża Franciszka  dążył do Prawdy, którą jest sam Bóg. Ciebie prosimy…

Módlmy się za Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Lecha Kaczyńskiego, oraz za Pierwszą Damę, Marię Kaczyńską, aby Miłosierny Bóg przyjął ich do wiecznej Ojczyzna. Ciebie prosimy…

Modlimy się za zamordowanych w Katyniu oficerów Wojska Polskiego pochodzących z terenu naszego powiatu, a  szczególnie za majora Władysława Kirszankę, oraz kapitana Franciszka Bączyńskiego z Ropczyc, którzy posiadają  swoje  dęby w naszym ogrodzie pamięci , aby wszyscy oni doznali radości ze wspólnego spotkania w niebie ze swoim przodkami. Ciebie prosimy…

Łączymy się w modlitwie za poległych pod Smoleńskiem dowódców i  kombatantów Wojska Polskiego oraz członków NSZZ Solidarność, a szczególnie za panią Annę Walentynowicz, aby Bóg obdarzył ich spokojem wiecznym za trud ich życia i poświęcenie na ołtarzu Ojczyzny. Ciebie prosimy…

Módlmy się za niewymienionych uczestników tragicznego lotu – aby i oni doznali Miłosierdzia Bożego. Ciebie prosimy…

 Módlmy się za cierpiące rodziny ofiar z dwóch wielkich katyńskich tragedii narodowych, 1940 i 2010 roku, aby w ciszy tamtego lasy i w milczeniu ptaków doznali wewnętrznego pokoju, a w ranach bolejącego Chrystusa i jego Matki odkrywali  niewyczerpane źródło Miłosierdzia i nadziei. Ciebie prosimy…

Módlmy się za nas tutaj zgromadzonych, abyśmy spoglądając na ten znany wizerunek Matki Bożej Katyńskiej umieszczony na tym Krzyżu, pamiętali o modlitwie i obowiązku pamięci o ofiarach Katynia i Smoleńska. Ciebie prosimy….

Stanisław Wójciak

 

 

Z tym trudnym zadaniem zmierzy się Alicja Długosz z Wielopola Skrz. kandydatka do Rady Powiatu, pozycja 2 w okręgu nr 3 (Iwierzyce, Ostrów, Wielopole).

A więc idźmy do wyborów, wybierzmy najlepszych!!!


Stanisław Wójciak

 

W środę o godz. 12.00 na ropczyckim rynku została zorganizowana konferencja prasowa Komitetu Wyborczego Ponad Podziałami.

Prezentujemy materiał VIDEO z tej konferencji z niewielkimi skrótami.

St. Wójciak

Zapowiedzi imprez

Ogłoszenia

Dyżury aptek

Dyżury aptek odbywają się:

1. Poniedziałek - Sobota godz. 21.00 - 23:00

2. Niedziela, Święta oraz dni wolne od pracy godz. 12:00 - 16:00 oraz 21:00 - 23:00 

 W tygodniu dyżur pełni apteka:

 08.04.2024 - 14.04.2024

Apteka SINAPIS

Ropczyce, ul. Wyszyńskiego 54a

tel. (17) 22 28 880

 

15.04.2024 - 21.04.2024

Apteka POD RATUSZEM

Sędziszów Młp. ul. Rynek 26

tel. (17) 22 16 643

 

 

Pogoda