Wydarzenia - powiat ropczycko-sędziszowski

Na pewno wielu zainteresuje informacja, że w dniu 28 listopada 2023 roku siedzibie starostwa powiatu podpisany został akt notarialny, dotyczący starego budynku dawnej Szkoły Podstawowej przy Sędziszowskim Rynku. Szkoła z tego budynku została przeniesiona już kilka lat temu, a budynek i plac wokół niego przeznaczony został na potrzeby sąsiadującego obok szpitala. Szpital ulokowany jest na malutkiej działce, co uniemożliwia jego rozbudowę. Po kilku latach rozmów pomiędzy starostą Witoldem Darłakiem i burmistrzem Bogusławem Kmieciem sprawa została sfinalizowana w dniu 28 listopada br. Podpisany został akt notarialny, na mocy którego powiat nabył budynek byłej Szkoły Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Małopolskim, położony na działce nr 1575/2 w Sędziszowie Małopolskim stanowiącej własność tejże Gminy. Nieruchomość została nabyta w zamian za działkę nr 1258/7 położoną Borku Wielki, obok zjazdu z autostrady. Budynek jest w kiepskim stanie technicznym i jego adaptacja na potrzeby służby zdrowia wymagać będzie dużych nakładów finansowych. Ale ważne jest że stworzone zostały możliwości rozbudowy Sędziszowskiego Szpitala.
(foto spropczyce opr. SW)

Już w poniedziałek za pomocą portalu RRS24.net mieszkańcy oraz sympatycy sportu mogą oddawać głosy na swoich faworytów w X edycji „Plebiscytu na Najlepszych Sportowców Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego 2023 roku”. Głosowanie będzie trwać od 27 listopada do 17 grudnia 2023 roku. Laureatów poznamy podczas X Powiatowej Gali Sportu.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału we wspólnej zabawie, gdyż wśród głosujących zostanie rozlosowana nagroda. Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami nominowanych, dostępne na stronach portalu RRS24 oraz spropczyce.

(mat. spropczyce opr.SW)

Agroturystyka to sektor turystyki, który w ostatnich latach systematycznie zyskuje na popularności. Dzieje się tak z tego względu, że oferuje ciekawą alternatywę dla tradycyjnych form wypoczynku. Nie tylko umożliwia ona turystom bezpośredni kontakt z naturą, ale także daje okazję do zrozumienia wiejskiego stylu życia. Jeśli marzy Ci się prowadzenie własnej agroturystyki, ale nie wiesz, od czego zacząć, ten artykuł jest dla Ciebie. Poniżej znajdziesz skrótowe kompendium wiedzy na temat podstawowych kroków niezbędnych do założenia i prowadzenia własnej agroturystyki.

Czym jest agroturystyka?

Zanim zdecydujesz się na założenie agroturystyki, ważne jest, aby zrozumieć, na czym dokładnie polega ten typ działalności. Agroturystyka to forma turystyki, która łączy w sobie elementy rolnictwa z ofertą turystyczną, często w mało zurbanizowanych, wiejskich obszarach. Nie chodzi tylko o zapewnienie zakwaterowania, ale również o możliwość zetknięcia się gości z tradycyjnymi formami gospodarowania, lokalną kulturą i przyrodą.

Można więc uznać, że to nie tylko biznes, ale także misja edukacyjna i sposób na promowanie zrównoważonego rozwoju. Dla właściciela gospodarstwa na pewno jest to też styl życia, ponieważ przy agroturystyce codzienne, prywatne życie w dużym stopniu miesza się z biznesem. To po prostu trzeba lubić!

Jak wybrać lokalizację pod agroturystykę?

Lokalizacja to jedna z najważniejszych decyzji, którą musisz podjąć przy zakładaniu agroturystyki. Nie tylko decyduje o tym, jakie atrakcje będziesz mógł oferować swoim gościom, ale też wpływa na koszty i logistykę prowadzenia biznesu. Najlepsze są miejsca z łatwym dostępem do natury, atrakcji turystycznych i aktywności na świeżym powietrzu, takich jak piesze wycieczki, jazda konna czy wędkarstwo. Jednak lokalizacja powinna być również dogodna komunikacyjnie, aby ułatwić gościom dojazd. Warto sprawdzić oferty sprzedaży działek w całym podkarpackim na portalu z ogłoszeniami nieruchomości, gdzie od razu dostępna jest mapa z lokalizacją działki.

Pamiętaj, że im bardziej unikatowa i malownicza okolica, tym więcej możesz zaoferować i przyciągnąć zainteresowanie potencjalnych gości. Ogromnym atutem będzie, jeśli oprócz Ciebie w okolicy działają inne ciekawe gospodarstwa oraz organizacje - będą to dodatkowe atrakcje dla odwiedzających Cię gości.

Co powinno się znaleźć w ofercie gospodarstwa agroturystycznego?

W poniedziałek (6.X. b.m.) w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy, pod powyższym tytułem. Odnosi się wrażenie, że w atmosferze październikowych wyborów i trwających emocji, związanych z formowaniem nowego rządu, tytuł wystawy powinien budzić większe zainteresowanie.

Autorem wystawy jest Szymon Pacyna, pracownik PCEK, znany autor cyklu historycznych artykułów i publikacji. Otwarciu wystawy towarzyszyła jego prelekcja, na której omówił postacie posłów związanych z naszym terenem. Ponieważ jego wykład był kontynuacją wcześniejszego, który był skoncentrowany na pierwszych wyborach "konstytucyjnych" w styczniu 1919 r.  teraz omówione zostały wybory "ustawodawcze" w styczniu 1947 roku, oraz wybory z okresu PRL, aż do wyborów "sejmu kontraktowego" w czerwcu 1989 r.

Oczywiście tego rodzaju wystawy, adresowane są głównie do młodych, przyszłych wyborców, a może kandydatów na posłów. Ma to dużą wartość edukacyjną, bowiem pozwała urealnić mechanizmy demokracji, a tym samym zobaczyć pozorowaną demokrację okresu PRL-u.
Wystawa czynna będzie do kwietnia 2024 r. to jest wystarczająco długo, by bez względu na wiek znaleźć czas by sobie przybliżyć tematykę wyborów, a może przypomnieć ten aspekt, ponurych czasów okresu PRL.                                                                                                                  opr.SW

W poniedziałek  odbyła się kolejna 57 Sesja Rady Powiatu. Sesja rozpoczęła się od pożegnania i podziękowania dla kończącego kadencję posła Kazimierza Moskala.

W następnym punkcie Sesji znalazł się wniosek starosty o powołanie na funkcje wice starosty Rafała Bokotę i na nieetatowego członka zarządu Krzysztofa Dziubę. W głosowaniu tajnym, na 18 głosującyh radnych: 8 było "za", 10 "przeciw". Tym samym obie te osoby nie zostały wybrane na wnioskowane stanowiska.
W dyskusjach jakie towarzyszyły tej sesji warto odnotować zgłoszony przez radnego Wiesława Rygla wniosek o zapoznanie Rady Powiatu z aktualnym stanem procedury przygotowania węzła autostradowego w Ostrowie. Wynika to z pojawiających się informacji o zablokowania tej inwestycji. Podobny jego wniosek dotyczył stanu finansowego ropczyckiego ZOZ w związku z informacjami o szybkim zadłużaniu się tej placówki.
Odnotować należy także wystąpienie na sesji wójta Wielopola Skrzyńskiego Marka Tęczara. Wójt dziękując za zrealizowane inwestycje zwrócił się z pytaniem dlaczego radni: Bernadeta Frysztak, Jerzy Kiebała i Wiesław Rygiel wstrzymali się przy głosowaniu nowelizacji budżetu, gdzie były te inwestycje zawarte, a radny Jarosław Broda był przeciw. Sprawa ta wywołała długą gorącą dyskusję z wieloma wątkami pobocznymi. M.in. to sprawiło że sesja ta trwała 3 godz. 46 min.
opr.SW

Zagłosuj!

Jak oceniasz przyjęty

plan budżetowy powiatu

jak i poszczególnych gmin 

na rok 2023 ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Ogłoszenia

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

27.11.2023 - 04.12.2023

Sędziszów Małopolski

ul. 3-go Maja 29

tel. (17) 22 16 272

 

04.12.2023 - 11.12.2023

Ropczyce

ul. Wyszyńskiego 45

tel. (17) 22 18 183

 

 

Pogoda