W piątek (3.12. br) w Ropczycach gościła wiceminister Edukacji Marzena Machałek w Specjalistycznym Centrum Wspierającym Edukację Włączającą. Powstało ono przy Szkole Specjalnej (SOSW, ul. kard. Wyszyńskiego). Jego celem jest wspieranie przedszkoli/szkół ogólnodostępnych w podnoszenie jakości edukacji włączającej. Projekt finansowany jest z Funduszy Europejskich "Wiedza Edukacja Rozwój", a także współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Ma on celu docieranie do uczniów o specjalnych potrzebach, którzy uczą się w szkołach ogólnodostępnych. To idea zachowania w placówkach "ogólnodostępnych" dzieci z problemami, przy zapewnieniu skutecznej pomocy "nauczycielom". Problem jest w tym, że to nie powinno to się odbywać "kosztem dzieci normalnych".

Wśród zaproszonych gości byli duchowni - ks. dr Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ks. dziekan Krzysztof Gac, wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, zastępca dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji Tomasz Pitucha, wicestarosta Bernadeta Frysztak.

"Ropczyce" rozpoczęły realizację projektu pilotażowego, a docelowo takie Centra Specjalistyczne mają powstać we wszystkich powiatach. Należy mieć nadzieję, że w pilotażu uda się wypracować takie modele działania szkół powszechnych, które rozwiązywać będą tą istotną sprzeczność, to jest potrzeba zapewnienia optymalnych warunków rozwoju "dzieci z problemami" i normalne warunki nauki tej większości pozostałych dzieci.

(opr. SW)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz działania władz samorządowych w zakresie pozyskiwania środków finansowych z "Polskiego Ładu" ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

16.05.2022 - 23.05.2022

Sędziszów Małopolski

ul. Jana Pawła II 56 

tel. (17) 22 26 718

 

23.05.2022 - 30.05.2022

Ropczyce

ul. Wyszyńskiego 45

tel. (17) 22 18 183

 

 

Pogoda