Nie przypadkowo, właśnie w Nawsiu od 2003 roku obchodzony jest ten dzień szczególnie uroczyście. Wówczas na frontonie kościoła parafialnego poświęcona została tablica zawierająca 12 nazwisk AK-owców aresztowanych przez NKWD 10 listopada 1944 roku i wywiezionych na Syberię. W następnych latach miejscowa Szkoła Podstawowa przyjęła nazwę "Sybiraków" i co roku organizowała uroczystości rocznicowe. W tym roku były one szczególnie uroczyste, bowiem wiązało się to z zakończeniem budowy "placu pamięci Sybiraków" przed tym kościołem.

Pięknie, nowocześnie urządzony plac zdobi 12 dużych plansz z grafikami ilustrującymi męczeństwo Sybiraków. Jej autorem jest znany artysta malarz Eliasz Dyrow z Kijowa. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem bpa Kazimierza Górnego. Po Mszy Świętej Eliasz Dyrow omówił swoje dzieło, a Szymon Pacyna z Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej przypomniał martyrologię Sybiraków.

Istotną częścią tegorocznej uroczystości było zaprezentowanie spektaklu pt. „Stacja I – Zesłanie” w wykonaniu społeczności Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Nawsiu. Zaprezentowano wzruszającą inscenizację historyczną, która pozwoliła przenieść się uczestnikom uroczystości w okrutne czasy tułaczego losu i bólu tysięcy Polaków wywiezionych w odludne rejony Rosji. Wielu z nich zmarło, a ci, którym udało się przetrwać i powrócić do kraju, przypłaciło lata zesłania utratą zdrowia.

W uroczystościach udział wzięli m.in. Radni Sejmiku Województwa Podkarpackiego: Czesław Łączak i Jacek Magdoń, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie Małgorzata Guła, Przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” Roman Jakim i Wiceprzewodnicząca Bogumiła Stec-Świderska, Wiceburmistrz Miasta Dębica Maciej Małozięć, Weteran Armii Krajowej - kpt. Bronisław Ćwik.

Duże wrażenie robi sprowadzony do Nawsia oryginalny wagon kolejowy, jakim wywożeni byli Polacy na Syberię. Posłużył on jako element scenografii dla "Syberyjskiego spektaklu". Należy mieć nadzieję, że pozostanie on w Nawsiu i wykorzystany zostanie do stworzenia ekspozycji, uzupełniającej tematycznie "Plac Sybiraków". Nie dopisała tylko pogoda, ulewny deszcz szczególnie uciążliwy był dla wykonawców spektaklu. Ale dzielnie wytrwali, co możemy zobaczyć na naszej relacji VIDEO.

Na pewno wielu ma swój udział w przygotowaniu tej szczególnej uroczystości. Wymieńmy tych najważniejszych: dyrektor szkoły Adrianna Sulimirska, nauczyciel tej szkoły, inicjator tych działań od roku 2003 Robert Pieczonka oraz gospodarz Gminy Marek Tęczar. Można wierzyć, że przez te działania Nawsie rozsławiać będzie dobrze gminę Wielopole i Ziemię Ropczycko-Sędziszowską.  

(opr. SW)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zapowiedzi imprez

Ogłoszenia

Dyżury aptek

Dyżury aptek odbywają się:

1. Poniedziałek - Sobota godz. 21.00 - 23:00

2. Niedziela, Święta oraz dni wolne od pracy godz. 12:00 - 16:00 oraz 21:00 - 23:00 

 W tygodniu dyżur pełni apteka:

 08.04.2024 - 14.04.2024

Apteka SINAPIS

Ropczyce, ul. Wyszyńskiego 54a

tel. (17) 22 28 880

 

15.04.2024 - 21.04.2024

Apteka POD RATUSZEM

Sędziszów Młp. ul. Rynek 26

tel. (17) 22 16 643

 

 

Pogoda