Piękną polską tradycją są „majówki”. Te nabożeństwa majowe (zwane potocznie majówką) to nabożeństwo wieczorne odprawiane w maju w kościołach oraz przy przydrożnych kapliczkach ku czci Matki Bożej. Odmawia się lub śpiewa Litanię Loretańską oraz modlitwę Pod Twoją Obronę. Jeszcze do niedawna powszechne były na wsiach, gdzie dzieci i dorośli gromadzili się przy pobliskich kapliczkach śpiewając pieśni Maryjne. Dziś już coraz rzadziej można spotkać miejsca gdzie kultywuje się te tradycje. Do takich miejsc należą Ropczyce, gdzie przy kapliczce p. Sąsiadków na ulicy Grunwaldzkiej „majówki” się odbywają i to często z udziałem instrumentów grających.
Na tegoroczne majówki zaprasza to ogłoszenie, umieszczone na pięknie wykutym słupku. Kapliczka po uszkodzeniu przez samochód została starannie odnowiona, a że należy do tych o pięknej formie, cieszy, że „żyje”, szczególnie w okresie majowym.
Jak można przeczytać, zaprasza się codziennie, na godz. 19.00. Warto by skorzystać z owego zaproszenia.
St. Wójciak



