W dniu wczorajszym (21.07.br) zakończyły się prace nad muralem Podpułkownika "Zbroi" w Brzezinach (gmina Wielopole). Tak więc w naszym regionie pojawił się nowy mural poświęcony "żołnierzowi wyklętemu", zamordowanemu 27.XI.1948 r. we Wrocławiu. Urodził się w Brzezinach 9.08.1912 r. i tu w latach okupacji hitlerowskiej koncentrowała się jego działalność w strukturach AK. Po wejściu Rosjan na te tereny w roku 1944, poszukiwany przez NKWD kontynuował działalność konspiracyjną kolejno w strukturach: "Nie", "DSZ" oraz WiN, działając w Rzeszowie, Mielcu i Krośnie. W grudniu 1946 roku skierowany do Wrocławia, gdzie kierował tamtejszymi strukturami WiN.

Aresztowany w listopadzie 1947, poddany okrutnemu śledztwu UB, torturowany, skazany na śmierć, rozstrzelany pod murem więziennym przy ul. Kleczkowskiej. Ten mural, umieszczony na murach szkoły, której był uczniem, ma pomagać w zachowaniu pamięci o tym człowieku, o którym mówiono, że jego życie jest służbą idei Niepodległości Ojczyzny. Bogatą historię jego życia przybliży publikacja książkowa oraz film edukacyjny adresowany głównie do młodzieży szkolnej.

Te wszystkie działania są możliwe dzięki realizacji przez Fundację Rozwoju SOLID z Ropczyc projektu Ministerstwa Obrony Narodowej. W ramach tego projektu zaplanowane jest również uroczyste odsłonięcie tego murala, które odbędzie się 1 września br. oraz wycieczka edukacyjna do Wrocławia "Śladami ppłk. Zbroi". Mural wykonał znany artysta Arkadiusz Andrejkow z Sanoka.

SW   

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz działania władz samorządowych w zakresie pozyskiwania środków finansowych z "Polskiego Ładu" ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tym tygodniu

17.01.2022 - 24.01.2022

dyżur całodobowy pełni apteka:

Ropczyce

ul. Rynek 9

tel. (17) 710 00 21

 

 

Pogoda