Nadchodzący miesiąc czerwiec przypomina, że w tym miesiącu miały miejsce ogromne powodzie które nawiedzały Ropczyce i okolice. Należy pamiętać że mimo że od ostatniej wielkiej powodzi minęło lat kilkanaście niewiele zrobiono w zakresie zabezpieczenia przeciw- powodziowego. Dlatego należy odnotować, że 27 kwietnia (br.) Urzędzie Gminy Wielopole Skrzyńskie odbyła się konferencja, na której zaprezentowano „Analizę rozwiązań inwestycyjnych w zakresie stworzenia systemu małej retencji na terenie Gminy Wielopole Skrzyńskie”.
Na konferencji przedstawiono założenia przygotowanej Analizy, sposób realizacji i osiągnięte wyniki w wariancie jej wdrożenia. Uczestnicy spotkania zadali szereg pytań związanych z dokumentacją i przeprowadzili dyskusje na temat zabezpieczenia przeciwpowodziowego Gminy Wielopole Skrzyńskie oraz gmin położonych poniżej – głównie Ropczyc.
Przedstawiciele Wód Polskich zadeklarowali chęć przeprowadzenia dokładniejszej analizy przedstawionego opracowania, w szczególności wpływu budowy planowanych 26 zbiorników na sytuację przeciwpowodziową w całym powiecie Ropczycko – Sędziszowskim. Uczestnicy spotkania uznali, że przedstawione rozwiązanie zabezpieczy Gminę Wielopole Skrzyńskie jest racjonalne i niewątpliwie spowoduje duże zmniejszenie zagrożenia przeciwpowodziowego dla Gminy Ropczyce.
Efektem spotkania była wspólna deklaracja uczestników, iż działania systemów małej retencji są konieczne. Ponadto zachęca się samorząd Gminy Ropczyce do przygotowania podobnego opracowania, które może wskazać inną drogę do zabezpieczenia przeciwpowodziowego gminy Ropczyce niż budowa tzw. dużych polderów w Gliniku i Broniszowie. Ponadto zbiorniki małej retencji w szczególności tzw. mokre przyczynią się także do realizacji założeń walki z suszą, zatrzymując większa ilość wody w regionie.
Dodajmy, że na ostatniej Sesji Rady Powiatu starosta Witold Darłak publicznie apelował do burmistrza Bolesław Bujaka, żeby zamiast uprawiania polityki w postaci połajanek Rządu i Instytucji Państwowych podjął konkretne działania,(wzorem Wielopola), które pozwoliłyby zabezpieczyć Ropczyce przed powodzią.
(wyk. mat. ugwielopole. opr SW)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zapowiedzi imprez

Ogłoszenia

Dyżury aptek

Dyżury aptek odbywają się:

1. Poniedziałek - Sobota godz. 21.00 - 23:00

2. Niedziela, Święta oraz dni wolne od pracy godz. 12:00 - 16:00 oraz 21:00 - 23:00 

 W tygodniu dyżur pełni apteka:

 3.06.2024 - 9.06.2024

Apteka Nova - Radoń & Brzostowska

Sędziszów Młp, ul. Jana Pawła II 54A

tel. (17) 72 22 300

 

 

 

 

Pogoda