O dużym sukcesie można mówić, bowiem, zespół (Michał Kobiera, Kacper Kojder i Jędrzej Sieroń, opiekum mgr Elżbieta  Bokota) reprezentujący Gimnazjum nr. 1 w Ropczycach zajął 2 miejsce w Centralnych Eliminacjach Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno- Krajoznawczego. W tym roku odbywał się on w Wadowicach. Województwo Podkarpackie reprezentowała zwycięska drużyna z eliminacji wojewódzkich – drużyna z Gimnazjum nr 1 w Ropczycach.

W dniach 1-3.06.2018 r. w Wadowicach odbył się Finał Centralny XLVI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno – Krajoznawczego PTTK. Impreza ta o ponad 40 letniej tradycji stanowi formę rywalizacji o miano najlepszego młodzieżowego trzyosobowego zespołu turystyczno – krajoznawczego w szkole, województwie i kraju. Celem Turnieju jest poznawanie przez młodzież piękna ziemi ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości, popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki jako formę aktywnego wypoczynku po nauce, propagowanie kultury wycieczkowania, rozwijanie sprawności fizycznej oraz sprawdzanie wiedzy i umiejętności turystycznych. W ramach finału przeprowadzone zostały konkurencje turniejowe podzielone na część teoretyczną i praktyczną.
W części teoretycznej uczestnicy pisali test obejmujący 25 pytań krajoznawczych dotyczących wiedzy z terenu Polski, 25 pytań dotyczących wiedzy z terenu województwa małopolskiego, 20 pytań turystycznych, 10 pytań topograficznych, 10 pytań związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, 10 pytań dotyczących udzielania pierwszej pomocy.

Na część praktyczną składały się:
1) turystyczny Marsz na Orientację
2) turystyczne ABC
a. rozpoznawanie atrakcji turystycznych związanych z postacią Karola Wojtyły
b. quest – przejście nieoznakowanego szlaku kierując się wierszowanymi wskazówkami
c. pływanie kajakiem – przepłynięcie przez wszystkich członków zespołu wyznaczonej trasy kajakiem jedno i dwuosobowym w jak najkrótszym czasie
d. jazda konna – przejechanie przez jednego z członków zespołu slalomu, reszta drużyny rozpoznawała 10 akcesoriów związanych z jazdą konną
3) turystyczny rower – każdy członek zespołu musiał pokonać rowerowy tor przeszkód
4) „Samarytanka” – umiejętność udzielania pierwszej pomocy i korzystania z zawartości apteczki
5) ocena zdobytych odznak i uprawnień turystycznych PTTK

W trakcie Finału odbyła się piesza wycieczka krajoznawcza "Wadowice - miasto św.JP II".

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz funkcjonowanie placów targowych w miejscowościach naszego powiatu ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

27.06.2022 - 04.07.2022

Sędziszów Młp

ul. 3-go Maja 29

tel. (17) 22 16 272

 

04.07.2022 - 11.07.2022

Ropczyce

ul. Grunwaldzka 9

tel. (17) 22 10 070

 

 

Pogoda