Od roku 2011 obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W naszym powiecie od roku 2015 tego rodzaju obchody organizowane są w Sędziszowie, a od 2020 w Ropczycach. W tym roku w Sędziszowie zorganizowane zostały dwie uroczystości, miejsko-gminne oraz powiatowe. Uroczystość gminna odbyła się w Niedzielę (27.02. br.), a powiatowa 1 marca. Jest to święto tych, którzy po 1944 roku nie godzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Za tę postawę wielu zapłaciło wysoką cenę, tortur zbrodniczych, przesłuchań UB, gehennę więzień, a wielu także cenę życia. (na zdjęciu organizatorka powiatowych uroczystości dr Bernadeta Frysztak)
Uroczystość powiatowa w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego rozpoczęła się Mszą Świętą koncelebrowana przez ks. dziekana Krzysztofa Gaca, oraz gwardiana Kapucynów o. Janusza Pałke. Msze poprzedziła część artystyczna przygotowana przez młodzież Sędziszowskiego Liceum. W kościele zaprezentowana została także wystawa dotyczącą Emilii Szlachty,(z domu Marszałek), siostry Ludwika Marszałka, żołnierza WiN, zamordowanego we Wrocławiu. Emilia i Ludwik urodzili się w Brzezinach, byli harcerzami, a potem żołnierzami AK. Walkę o wolność kontynuowali w strukturach WiN. Oprawę uroczystości stanowiły ok 30 pocztów sztandarowych: "Strzelca", szkół średnich i podstawowych z terenu powiatu. Na zakończenie przed znajdującym się obok Memoriałem Sybiraków Żołnierzy Armii Krajowej złożono wiązanki kwiatów od: władz samorządowych, służb mundurowych, szkół, oraz organizacji społecznych.
W tym samym dniu w Ropczycach, ale o godz. 15. w  intencji Żołnierzy Wyklętych, modlono się przy Krzyżu-Pomniku Powstania 1863, AK i WiN. Na postumencie Krzyża znajduje się tablica z nazwiskami 8 żołnierzy AK-WiN, z terenu powiatu, zamordowanych przez komunistów w latach 1948-1952. W tym roku modlono się także o pokój na Ukrainie. Po modlitwie pod pomnikiem delegacje złożyły kwiaty: Biuro Posła Kazimierza Moskala, Starostwo Powiatowe, radni PiS-miasta Ropczyce, Zarząd Rzeszowskiego Regionu "Solidarności". Wiązanki zostały złożone także pod tablicą na kościele Farnym, na której znajduje się nazwisko Stanisława Dydo, żołnierza AK-WiN, zamordowanego wraz z Ludwikiem Marszałkiem 28.XI.1948 r. we Wrocławiu. Dodajmy, że w tym roku przypada 100-lecie urodzin Stanisława Dydo.
SW

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz funkcjonowanie placów targowych w miejscowościach naszego powiatu ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

16.05.2022 - 23.05.2022

Sędziszów Małopolski

ul. Jana Pawła II 56 

tel. (17) 22 26 718

 

23.05.2022 - 30.05.2022

Ropczyce

ul. Wyszyńskiego 45

tel. (17) 22 18 183

 

 

Pogoda