W niedzielę 4-go listopada o godz.11-tej w Hucie Polańskiej została odprawiona uroczysta Suma Odpustowa ku czci Świętego Huberta – Patrona Myśliwych. Uroczystej koncelebrze przewodniczył J.E. Ks. Bp Senior Kazimierz Górny – Pierwszy Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej w asyście licznie przybyłych kapłanów. Okolicznościową homilię wygłosił Ks. Rafał Przędzik - Proboszcz Parafii p.w. Św. Jana Pawła II w Rzeszowie. Podczas uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą pamięci Ks. Prałata Jana Delekty, który ocalił to miejsce od zapomnienia. Ks. Jan Delekta był przez wiele lat Proboszczem w Polanach w parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej, następnie w Ropczycach w parafii p.w. Przemienienia Pańskiego i dziekanem ropczyckiego dekanatu. Ostatnią parafią w której sprawował funkcję proboszcza była Parafia Katedralna p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzeszowie. Zmarł 23 lutego 2017 roku po ciężkiej chorobie. 

Przy tej okazji warto pokrótce wspomnieć historię Kościoła w Hucie Polańskiej. Kościół trwał w ruinie prawie do lat 90-tych będąc niemym świadkiem historii Huty Polańskiej. Zainteresował się nim dopiero pod koniec lat 80-tych Ks. Jan Delekta – ówczesny Proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Polanach. Po długich staraniach w Urzędzie Wojewódzkim w Krośnie, 31 marca 1991 roku uzyskał zwrot działki na której znajdowały się ruiny oraz cmentarz parafialny na rzecz parafii w Polanach. W październiku 1991 roku do Księdza Delekty zgłosili się członkowie Koła Łowieckiego „ZACISZE” z Krosna z prośbą o odprawienie Mszy Świętej z okazji święta ich patrona – Św. Huberta. Na miejsce nabożeństwa wspólnie wybrano ruiny kościoła w Hucie Polańskiej. Przygotowując się na obchody w dniu 3 listopada 1991 roku uporządkowano teren przy kościele i na cmentarzu. Podczas nabożeństwa, które odprawiono 3 XI 1991 roku na sąsiadującym z ruinami cmentarzu, prócz myśliwych w Eucharystii brali też udział dawni mieszkańcy Huty Polańskiej oraz ich potomkowie. Wówczas to podjęto decyzję o odbudowie kościoła. 8 XI 1992 roku odprawiono pierwszą Eucharystię w ruinach kościoła, podczas której poświęcono plac i ruiny z nadzieją szybkiej odbudowy. Powstał Komitet Odbudowy Kościoła. Rozpoczęto mozolne starania o środki na odbudowę kościoła.Niemiecka fundacja "Kirche in Not" ("Kościół w potrzebie") przekazała 10.000 marek niemieckich, prócz tego zebrano indywidualne datki od osób fizycznych i instytucji,które pozwoliły na rozpoczęcie odbudowy muru i dachu. Pierwsze prace ruszyły wiosną 1994 roku; podniesiono i wzmocniono mury a jesienią położono blaszany dach. W 1995 roku pokryto blachą wieże oraz wstawiono okna i drzwi. Uroczystego poświęcenia odnowionej świątyni p.w. Św. Jana z Dukli i Św. Huberta dokonał 12 listopada 1995 roku w obecności dawnych mieszkańców Huty Polańskiej oraz ich potomków, mieszkańców okolicznych wsi, myśliwych, dostojników kościelnych oraz urzędników - Biskup Pomocniczy Diecezji Rzeszowskiej - Edward Białogłowski. W latach 1996-1998 trwały dalsze prace wykończeniowe (tynkowanie, wykonanie kamiennego ołtarza oraz ambony, wykonanie schodów oraz posadzki).Odbudowę oficjalnie zakończono 8 XI 1998 roku, podczas odpustu ku czci Św. Huberta połączonego z 50-leciem Koła Łowieckiego "Zacisze". Biskup Kazimierz Górny – Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej poświęcił wmurowane przed wejściem tablice pamiątkowe. Wybudowano także Dom Duszpasterski „Betania”, a na cmentarzu Obelisk poświęcony pamięci wszystkich poległych i zmarłych związanych z tym miejscem.
Odpusty w Hucie Polańskiej odbywają się: Ku czci Św. Jana z Dukli – I Niedziela lipca o godz.14-tej oraz Ku czci Św. Huberta – I Niedziela po Wszystkich Świętych o godz.11-tej.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz funkcjonowanie placów targowych w miejscowościach naszego powiatu ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

27.06.2022 - 04.07.2022

Sędziszów Młp

ul. 3-go Maja 29

tel. (17) 22 16 272

 

04.07.2022 - 11.07.2022

Ropczyce

ul. Grunwaldzka 9

tel. (17) 22 10 070

 

 

Pogoda