W Ropczycach nie ma parku miejskiego, ani żadnej ścieżki przyrodniczej. Znajdujący się w centrum miasta rezerwat „Szwajcaria Ropczycka” uległ tak istotnym przekształceniom, że obecnie nie spełnia walorów edukacji przyrodniczej. Tą role mógłby spełniać Wąwóz „Powstańców Styczniowych” (powyżej LOK, ul. Piłsudskiego), niestety obecnie całkowicie zaniedbany. Zachowana tradycja mówi, że w tym miejscu gromadzili się ochotnicy „Powstania Styczniowego” przed wyruszeniem „za kordon”, czyli przedarciem się przez granice zaborów, która wtedy znajdowała się na Wiśle. Przypomina o tym Krzyż-Pomnik znajdujący się na skraju tego wąwozu.  

Grupa Inicjatywna "Fascynaci Historii", działająca pod patronatem Fundacji Rozwoju "SOLID" uzyskała dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, w ramach projektu "Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023" na wykonanie bezpiecznego zejścia do tego wąwozu oraz wyznaczenie ścieżki przyrodniczej. Dzięki temu lokalna społeczność uzyska miejsce edukacji przyrodniczej, ale także możliwość rekreacji w warunkach niezniszczonej przyrody.

Wykonane będą dwie tablice informacyjne, umieszczone w pobliżu Pomnika Powstańców Styczniowych oraz przy wyjściu z wąwozu. Zaplanowane zostały cztery tabliczki stanowiskowe, opisujące najciekawsze obiekty przyrodnicze. Bezpośrednie sąsiedztwo Szkoły Podstawowej stworzy także możliwość lekcji przyrodniczych w tym miejscu.

Rozpoczęto już prace mające na celu uporządkowanie tego miejsca. Usunięto zakrzaczenia, mnóstwo suchych gałęzi i różnego rodzaju śmieci. Będziemy na bieżąco relacjonować prowadzone prace oraz ich efekty.

SW

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz funkcjonowanie placów targowych w miejscowościach naszego powiatu ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

27.06.2022 - 04.07.2022

Sędziszów Młp

ul. 3-go Maja 29

tel. (17) 22 16 272

 

04.07.2022 - 11.07.2022

Ropczyce

ul. Grunwaldzka 9

tel. (17) 22 10 070

 

 

Pogoda