Narodowe święto Niepodległości obchodzone w dniu 11 listopada wyrażane jest także za pomocą flag biało-czerwonych. Dobrze jest że w Ropczycach oprócz tych "urzędowych", to znaczy umieszczanych przez Urzędy i szkoły, flagi takie pojawiają na domach, mieszkaniach ale także "patriotycznych" pomnikach. Tu Ropczyce mają trzy szczególne miejsca, z krzyżami. Pierwszy z nich, na wzniesieniu przy ulicy 3-Maja, wzniesiony w roku 2000, przez Akcję Katolicką. Szczególne jest to, że krzyż postawiony został na działce p. Marii Malskiej, która w czasach PRL-u przesiedziała 2 tygodnie w więzieniu, za powieszenie krzyża w sali szkoły, w której pracowała. Na krzyżu tym umieszczona jest narodowa flaga, a krzyż ten w ostatnim okresie został wyremontowany, za pieniądze członków Akcji Katolickiej przy ropczyckiej Farze.
Drugi Krzyż, znajdujący się przy ul. Piłsudskiego (koło LOK-u), upamiętnia Powstanie Styczniowe(1863), oraz ofiary komunizmu z terenu powiatu. Jest piękną tradycją że w listopadzie płoną pod nim znicze stawiane przez ludzi. Obok krzyża mamy tablice z biogramami osób z terenu naszego powiatu, zamordowanych przez komunistów w latach 1948-51. (zdjęcie obok)

Trzeci Krzyż- pomnik "milenijny", największy z nich, bo 20- metrowy znajduje się Powiatowym Ogrodzie Pamięci Narodowej przy E-94, pomiędzy Ropczycami a Sędziszowem. W tym ogrodzie posadzono 6 "dębów pamięci" osób związanych z powiatem, szczególnie zasłużonych w walce o Niepodległość. Z okazji święta Niepodległości zachęcamy do odwiedzenia tych miejsc, zapalenia zniczy oraz ewentualnie modlitwy za tych którzy o Niepodległość naszej Ojczyzny walczyli.
opr.SW

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz funkcjonowanie placów targowych w miejscowościach naszego powiatu ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

28.11.2022 - 05.12.2022

Sędziszów Małopolski

ul. Jana Pawła II 25b

tel. (17) 22 16 209

 

05.12.2022 - 12.12.2022

Ropczyce

ul. Rynek 9

tel. (17) 710 00 21

 

 

Pogoda