Wydarzenia - powiat ropczycko-sędziszowski

W niedzielę 9 stycznia w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Ropczycach-Witkowicach odbył się koncert kolęd i pastorałek. Przepiękne utwory wykonał chór MICHAEL działający przy parafii pod przewodnictwem Pana Ryszarda Niewiarowskiego oraz Kapela Gminnego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Świlczy z siedzibą w Trzcianie.

km

Znamy laureatów konkursu "Najpiękniejsze iluminacje świąteczne Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego 2021". Ogłoszony przez Starostwo Powiatowe konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach:  I kategoria - POSESJA PRYWATNA - Iluminacja domu, ogrodu; II kategoria: ZABUDOWA WIELORODZINNA - Iluminacja balkonu, okien. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców, tylko w I kategorii.  W II kategorii - Iluminacja balkonu, okien, wpłynęło tylko jedno zgłoszenie, więc zgodnie z regulaminem konkursu nie wyłoniono zwycięzcy, ze względu na brak konkurencji. Laureatami konkursu w I kategorii - iluminacja domu, ogrodu zostali: I miejsce - Pani Barbara Kluk z Ocieki - nagroda 1500 zł, II miejsce - Pani Agnieszka Papier z Wielopola Skrzyńskiego - nagroda 1000 zł, III miejsce - Pani Maria Golenia z Ropczyc (Osiedle Witkowice) - nagroda 700 zł. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

km

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ropczycach

Wśród polskich powstań Narodowych Powstanie Styczniowe zajmuje bardzo szczególne miejsce. Jak wiadomo, Józef Piłsudski tworząc "legiony" nawiązywał bezpośrednio do tej tradycji czynnej walki o wolność. Mniej powszechna jest wiedza, że ogromny ruch społeczny, jakim jest "Solidarność", także uważa się za spadkobierców tamtej idei. Stąd też i w Ropczycach środowisko "Solidarności" otacza troską to, co stanowi lokalne tradycje powstańców styczniowych. A sprawa jest szczególna, bowiem Ropczyce należą do tych nielicznych miast w Polsce, gdzie zachował się oryginalny "sztandar powstańczy 1863". Ropczyce mają także Krzyż-Pomnik 1863, postawiony w roku 1913, a zrekonstruowany w roku 1990. Ten pomnik został staraniem "ropczyckiego środowiska Solidarności" przebudowany w roku 2017 i umieszczono tu wówczas tablice poświęconą "żołnierzom wyklętym z terenu powiatu", zamordowanych przez komunistów w latach 1948- 1951. To samo środowisko w roku 2020 doprowadziło do utworzenia ścieżki edukacyjno-przyrodniczej "Wąwóz Powstańców Styczniowych". Dzięki temu Krzyż 1863 uzyskał godne otoczenie, bowiem dotychczas praktycznie teren ten funkcjonował, jako dzikie wysypisko. Utworzona ścieżka edukacyjno-przyrodnicza adresowana jest głównie do młodzieży szkolnej. Należy mieć nadzieję, że w ten sposób zachowana zostanie żywa pamięć o tych, którzy w tak trudny czas zimowy, opuszczali ciepłe domy, by podjąć walkę o wolną Ojczyznę.
Tradycją Ropczyc jest także to, że od roku 2013, w rocznicę wybuchu Powstania zbieramy się pod Krzyżem-Pomnikiem, by modlić się w intencji tych, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. W Tym roku będzie to sobota - 22 stycznia, godzina 15.00.

Zapraszamy wszystkich, którzy czują się zobowiązani do pamięci modlitewnej za bohaterów walki o Niepodległość Polski.

SW

Ropczycki TBS uzyskał wsparcie z Rządowego Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego na budowę kolejnego bloku mieszkalnego z częścią handlowo-usługową przy ul. Mehoffera 17 w Ropczycach.
Już na wiosnę 2022 r. TBS zamierza rozpocząć budowę, co jest możliwe, dzięki temu, że Rada Miejska w Ropczycach, podjęła uchwałę o przeznaczeniu na tę inwestycję 2 mln zł.
Blok będzie posiadał 35 mieszkania czynszowe, objęte dopłatami do czynszu przez 15 lat od zasiedlenia. Jest także możliwość dojścia do własności takiego mieszkania po upływie 15 lat.
Warto zauważyć, że Sędziszów realizuje budowę "rządowego programu mieszkań czynszowych" w innym wariancie: "społecznej inicjatywy mieszkaniowej" na 40 mieszkań. Będzie więc możliwość porównania skuteczności działania "burmistrzów", w zakresie budowy "mieszkań ze wsparcia rządowego".

(mat. UMiG opr. SW)

Wraz z końcem roku 2021 zamykamy naszą "sondę", w której pytaliśmy o ocenę problemu szczepienia covidowego. Uzyskane wyniki: 37% odpowiedziało, że są już zaszczepieni, 4% "czekam na swój termin szczepienia", 9% "że to oszustwo" i 49% jest niezdecydowanych. Tak rozkładają się opinie wśród odbiorców naszego portalu, a więc jest to jakaś "próba" opinii społeczności naszego powiatu. Zgodnie z naszym zwyczajem "nie komentujemy wyników", ale z racji wagi tej sprawy pozwolę sobie na małą dygresję. Otóż wiemy, że tą grupę 49% "wątpiących" stanowią pozornie dwie skrajne "społeczności". Z jednej strony, są to słuchacze Radia Maryja, a ta druga strona to odbiorcy TVN + Wyborcza. Jakże różne "świadomości" i motywacje działania, ale istotne jest to, że skutek ten sam. Wiele cierpienia, które można było zminimalizować, czy też "niepotrzebnych śmierci".
A w Nowym Roku 2022, w naszej nowej sondzie, chcemy zaproponować pytania dotyczące oceny "Polskiego Ładu" na terenie naszego powiatu. Oceniać będziemy gminami + powiat, a pytania dotyczyć będą oceny władz danej gminy i powiatu, w kategoriach skuteczności działania w pozyskiwaniu środków na inwestycje z tego programu.

Zapraszamy do głosowania.

SW

Zagłosuj!

Jak oceniasz działania władz samorządowych w zakresie pozyskiwania środków finansowych z "Polskiego Ładu" ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tym tygodniu

17.01.2022 - 24.01.2022

dyżur całodobowy pełni apteka:

Ropczyce

ul. Rynek 9

tel. (17) 710 00 21

 

 

Pogoda