Głównym punktem tej III Sesji Rady Powiatu była debata na Raportem o Stanie Powiatu, oraz udzielenie absolutorium za rok ubiegły dla Zarządu i Starosty. Raport „O stanie powiatu” przedstawił starosta Piotr Kapusta. W dyskusji nad raportem, opozycja powtarzała znane z poprzedniej kadencji zarzuty. Na pewno niepokój muszą budzić finanse ZOZ Ropczyce. Radny Wiesław Rygiel przypomniał, że ZOZ płaci za wynajem budynku przychodni (dawna rest. Słoneczna) ok. 370 tys. rocznie dla GS Sędziszów. Jednocześnie przejęty budynek po szkole pozostaje w dużej części nie wykorzystany. W głosowaniu na Raportem, 10 głosów było „za” i 7 „wstrzymało się”.
W kolejnym punkcie przedstawione zostało: „Sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu za rok 2023”. Najważniejsze dane naszego powiatu:- planowane dochody 132 ml. zł., -wykonanie dochodów 96%, -uzyskane dotacje 14 ml. zł, wydadki 149 ml. zł, -zadłużenie powiatu 14,9 ml. zł. + ZOZ, razem ok. 25 ml. zł. W głosowaniu nad absolutorium dla zarządy za wykonanie budżetu: 10 „za”, 7 „wstrzymało się”. W kolejnym punkcie sesji była analiza sytuacji w ZOZ, którą przedstawił dyrektor ZOZ Tomasz Baran. Niepokoić muszą szybko rosnące straty, które wynoszą: za rok 2021 było to 500 tys. zł, w 2022 było 2ml. zł. za rok 2023 wyniosły 4 ml. zł. Aktualnie w ZOZ Ropczyce zatrudnionych jest 499 „etatów”, w tym 45 w administracji. Odsetki od zaciągniętych kredytów dla ZOZ w roku 2023 wyniosły 1,3 ml. zł. Po dyskusji nad sytuacją w ZOZ, starosta P. Kapusta zadeklarował że przeprowadzony zostanie audyt przez firmę zewnętrzne, na podstawie którego zostanie opracowany program naprawczy dla ZOZ. W głosowaniu radnych na przyjęciem sprawozdania finansowego ZOZ za rok 2023 uzyskano wynik:10 „za”, 7 „przeciw”.
Komentarz: W dyskusji nad Raportem o Stanie Powiatu Starosta P. Kapusta użył określenia , że sytuacja przypomina Titanica i zapowiedział „walkę do końca”. Jak wiemy losy Titanica, po zderzeniu z górą lodową były przesądzone, a bohaterstwo orkiestry pozostanie na wieki wzorem zachowania w tej konkretnej sytuacji. Należy mieć nadzieję, że nasz powiat, to jeszcze nie Titanic, ale powinien zmusić „decydentów” do działań, które nie zrealizują losów Titanica.
Równocześnie informujemy o pozostałych absolutoriach miast i gmin na terenie naszego powiatu. W Sędziszowie absolutorium głosowane było na sesji w poniedziałek (24.06. br). Za udzieleniem absolutorium dla burmistrza B. Kmiecia głosowali wszyscy radni obecni na sesji. W Iwierzycach sesja absolutoryjna odbyła się w środę 19 czerwca (br). Również w tej gminie wójt Ryszard Filipek uzyskał absolutorium, za głosowali wszyscy obecni na sesji, to jest 14 radnych. W Wielopolu na absolutorium dyskutowano 20 czerwca (br). Za udzieleniem absolutorium dla wójta Marka Tęczara głosowało 10 radnych, 3 było „przeciw”, 1 „wstrzymał się od głosu”. Ropczycach sesja absolutoryjna odbyła się w piątek (28.06. br.) Tu sytuacja była szczególna, bowiem ocena dotyczyła roku 2023, kiedy burmistrzem był B. Bujak, a absolutorium miał uzyskać obecny burmistrz K. Moskal. Stąd łatwiej zrozumieć, że wynik głosowania nad tym szeregiem uchwał dotyczących przyjęcia raportu, sprawozdań finansowych i udzielenie absolutorium był „jednomyślny, to znaczy radnych 20 „za”, nikt przeciw.
SW