
W dniu 1 marca 2019 roku w Ropczycach miały miejsce Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami uroczystości było Stowarzyszenie Regionalne Ziemi Ropczycko – Sędziszowskiej oraz NSZZ „Solidarność” Oddział Ropczyce. O godz. 17:30 zgromadziliśmy się na wspólną modlitwę przy Krzyżu Powstańców Styczniowych na którym znajduje się tablica poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych pochodzących z terenu naszego powiatu walczących w zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość i zamordowanych przez komunistów w latach 1948-1952. Są to: Ludwik Marszałek z Brzezin, Stanisław Dydo z Brzezówki, Jan Klamut z Góry Ropczyckiej, Karol Chmiel z Zagorzyc, Antoni Chorąży i Władysław Łabaj z Sędziszowa, a także zmarli w więzieniu: Józef Gwóźdź z Ropczyc i Stanisław Pietruszka z Wielopola Skrzyńskiego. Po modlitwie nastąpiło złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy. Kwiaty złożyli: Kazimierz Moskal – Poseł na Sejm RP, w imieniu Burmistrza Ropczyc – Sekretarz Gminy Jolanta Kaszowska, w imieniu Starostwa Powiatowego Ewelina Skórska – Kierownik Referatu Promocji i Funduszy Pomocowych, delegacja Liceum Ogólnokształcącego na czele z Dyrektor Grażyną Baran, delegacja NSZZ „Solidarność” na czele z Przewodniczącym Andrzejem Czocharą, Agnieszka Ochał – Dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej a także Pani Anna Wenc. Uroczystość pod Krzyżem zakończono odśpiewaniem Hymnu Narodowego.
Druga część obchodów odbyła się w kościele p.w. Przemienienia Pańskiego, gdzie została odprawiona uroczysta Msza Święta o radość życia wiecznego dla Żołnierzy Wyklętych podchodzących z terenu naszego powiatu, z udziałem pocztów sztandarowych, strzelców i harcerzy w strojach organizacyjnych. Celebrze przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ks. Stanisław Szczepanik, koncelebrował Ks. Prałat Stanisław Mazur. Po Mszy Świętej odmówiono modlitwę i złożono kwiaty pod tablicą pamięci Stanisława Dydy znajdującą się na kościele. Uroczystość zakończył śpiew „Boże, coś Polskę”. Trzecia cześć uroczystości miała miejsce w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej, gdzie odbyła się projekcja filmu pt. „Wyklęty”.
W imieniu organizatorów składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.
{gallery}galerie/dzienpamieci/{/gallery}
Fot. Mateusz Kura