Trwają prace przy ścieżce: „Wąwóz Powstańców Styczniowych” powyżej LOK, której elementem jest Krzyż-Pomnik Powstania Styczniowego. Warto pamiętać, że Ropczyce należą do tych nielicznych miast, które posiadają oryginalny sztandar powstańczy z roku 1863, obecnie zdeponowany w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Wiele wskazuje, że sztandar może mieć związek z Henryką Postwójtówną, która ukrywała się m.in. na dworze w Woli Ocieckiej. Najbardziej znaną bohaterką Powstania Styczniowego jest Emilia Plater. Henryka Postwójtówna odegrała także znaczącą rolę, dlatego to biograficzne przypomnienie:

Anna Henryka była córką Marianny z Kossakowskich i rosyjskiego oficera Trofima Pawłowicza Pustwójtowa. Jej wychowaniem zajmowała się patriotycznie nastawiona babka Brygida Kossakowska. W 1861 została skazana za udział w manifestacjach patriotycznych na karę pozbawienia wolności, którą miała odsiedzieć w klasztorze prawosławnym w głębi Rosji. Uciekła z kraju i przyłączyła się do organizujących się w Mołdawii oddziałów polskich.

Po wybuchu Powstania Styczniowego, przedarła się przez granicę do oddziału generała Mariana Langiewicza, który  mianował ją adiutantem Dionizego Czachowskiego. Brała udział w kilku bitwach: pod Małogoszczem, Pieskową Skałą, Chrobrzem. Po upadku powstania została aresztowana razem z gen. M. Langiewiczem przez Austriaków. Po zwolnieniu z aresztu, przebywała na emigracji, w Pradze i w Szwajcarii, ostatecznie zamieszkała w Paryżu. Wzięła udział w wojnie farncusko-pruskiej i Komunie Paryskiej w charakterze sanitariuszki. Za niesienie pomocy rannym została odznaczona Krzyżem Zasługi. Zmarła na serce w Paryżu 1.05.1881 r. i pochowana została na Cmentarzu Montparnasse. Tą postać oraz najciekawsze obiekty przyrodnicze znajdujące się w tym wąwozie przypominać będzie tworzona ścieżka edukacyjno-przyrodnicza, która powstaje dzięki projektowi "Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023", realizowanego przez Grupę Inicjatywną "Fascynaci Historii", pod patronatem Fundacji Rozwoju "SOLID".

SW 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz funkcjonowanie placów targowych w miejscowościach naszego powiatu ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

27.06.2022 - 04.07.2022

Sędziszów Młp

ul. 3-go Maja 29

tel. (17) 22 16 272

 

04.07.2022 - 11.07.2022

Ropczyce

ul. Grunwaldzka 9

tel. (17) 22 10 070

 

 

Pogoda