W minioną niedzielę – 20 czerwca br w blisko 50-osobowej grupie udaliśmy się na „Zwiedzanie Podkarpacia”. Tym razem trasa wiodła do Kalwarii Pacławskiej i Bolestraszyc. Pogoda dopisała. Uczestnicy uśmiechnięci i bardzo zadowoleni, że po ponad 1,5 rocznej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19, wreszcie "wyszli ze swoich domów" i miło spędzili czas, podziwiając piękne tereny Podkarpacia. Nawiedziliśmy Sanktuarium Męki Pańskiej i MB w Kalwarii Pacławskiej, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej przed Obrazem MB, następnie odprawiliśmy Drogę Krzyżową na "Dróżkach Kalwaryjskich".

KALWARIA PACŁAWSKA 

To wieś koło Przemyśla, która pojawiła się na kartach historii w 1665 roku kiedy wojewoda podolski Andrzej Maksymilian Fredro rozpoczął budowę klasztoru franciszkanów i kalwarii na górze o wysokości 465 m n.p.m. Budowla oprócz funkcji religijnych miała pełnić rolę twierdzy obronnej. Otoczono ją fosą i nowoczesnymi fortyfikacjami o kształcie pięcioramiennej gwiazdy. W 1770 roku wybudowano kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego, który można podziwiać do dnia dzisiejszego. Zastąpił on poprzedni drewniany, dobudowano nowe kapliczki i odnowiono stare. Kościół, klasztor i kalwaria złożona z 42 kapliczek tworzą dziś Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej – ważny zabytek na Podkarpaciu. Czczony jest tu obraz MB Kalwaryjskiej pochodzący z klasztoru franciszkanów w Kamieńcu Podolskim.

Kolejny punkt to zwiedzanie Arboretum w Bolestraszycach    

Mianem Arboretum określa się wyodrębniony obszar, na którym uprawiane są drzewa, krzewy i krzewinki dla celów naukowych i hodowlanych. Nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa „arbor” – drzewo. Arboretum w Bolestraszycach zostało założone w 1975 roku, położone jest 7 km na północny-wschód od Przemyśla. Należy do cennych zabytków przyrody i kultury Małopolski. W Bolestraszycach jednoczą się historia i czas współczesny. Historyczne założenie obejmuje park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył znakomity malarz Piotr Michałowski. Arboretum obejmuje także dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl. Wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych, stanowią malowniczy akcent wśród nowych nasadzeń, na które składają się gatunki obcego pochodzenia i rodzime drzewa, krzewy oraz rzadkie, zagrożone, ginące i chronione gatunki roślin.   

Wyjazd zwieńczyło ognisko i wspólne biesiadowanie.  

mk

Fot. M.K.

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz działania władz samorządowych w zakresie pozyskiwania środków finansowych z "Polskiego Ładu" ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

16.05.2022 - 23.05.2022

Sędziszów Małopolski

ul. Jana Pawła II 56 

tel. (17) 22 26 718

 

23.05.2022 - 30.05.2022

Ropczyce

ul. Wyszyńskiego 45

tel. (17) 22 18 183

 

 

Pogoda