Regionalna turystyka

Trwają prace przy ścieżce: „Wąwóz Powstańców Styczniowych” powyżej LOK, której elementem jest Krzyż-Pomnik Powstania Styczniowego. Warto pamiętać, że Ropczyce należą do tych nielicznych miast, które posiadają oryginalny sztandar powstańczy z roku 1863, obecnie zdeponowany w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Wiele wskazuje, że sztandar może mieć związek z Henryką Postwójtówną, która ukrywała się m.in. na dworze w Woli Ocieckiej. Najbardziej znaną bohaterką Powstania Styczniowego jest Emilia Plater. Henryka Postwójtówna odegrała także znaczącą rolę, dlatego to biograficzne przypomnienie:

Anna Henryka była córką Marianny z Kossakowskich i rosyjskiego oficera Trofima Pawłowicza Pustwójtowa. Jej wychowaniem zajmowała się patriotycznie nastawiona babka Brygida Kossakowska. W 1861 została skazana za udział w manifestacjach patriotycznych na karę pozbawienia wolności, którą miała odsiedzieć w klasztorze prawosławnym w głębi Rosji. Uciekła z kraju i przyłączyła się do organizujących się w Mołdawii oddziałów polskich.

Na naszym Portalu staramy się przedstawiać ciekawe propozycje, głównie z terenu naszego powiatu. Dziś niejako na zakończenie wakacji i kalendarzowego końca lata chcemy zaproponować wędrówkę na sam koniuszek naszego kraju. Będzie to kraniec północno-wschodni, czyli punkt graniczny na Mierzei Wiślanej. To miejsce jest ostatnio przywoływane głównie w kontekście realizowanego przekopu Mierzei. Tą trwającą budowę także warto zobaczyć. Przekop jest wykonywany pomiędzy miejscowościami Kąty Rybackie, przysiółek Skowronki a Krynicą Morską. Stan robót na początek września można zobaczyć na naszych zdjęciach.

Sierpień to w Polsce miesiąc pielgrzymek. Najwięcej jest pielgrzymek pieszych do Częstochowy. Tu chcemy zaprezentować znacznie coś innego - rowerową pielgrzymkę dookoła Polski, z punktem docelowym w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Wzięło w niej udział dwóch pielgrzymów z Ropczyc.

Po przerwie „Covidowej” w roku 2020, w tym roku kontynuowana była tradycja diecezjalnych pielgrzymek rowerowych Akcji Katolickiej Rzeszów-Krasne. Epidemia narzuciła jednak ograniczenia ilościowe, wiec grupa liczyła w tym roku 30 osób. Zrezygnowano także z przekraczania granic państw, przyjmując trasę w formie pętli: Rzeszów, Zamość, Kodeń, Łowicz, Częstochowa, Kalisz, Kalwaria Zebrzydowska, Jamna, Jodłowa, Krasne.

Gdy mielibyśmy ochotę na trochę wakacyjnej atmosfery spokoju, to proponujemy Wielopole Skrzyńskie i jego okolice. To stare historyczne miasteczko, które prawa miejskie uzyskało w roku 1337, a utraciło w roku 1933, obecnie jest siedzibą gminy. Współcześnie swoją sławę zawdzięcza Tadeuszowi Kantorowi, który tu się urodził w roku 1915 i spędził pierwsze 9 lat życia. Przypomina o tym m.in. jego pomniczek, gdzie pokazany jest jako dziecko, wraz ze swoją starszą siostrą. Dla miłośników jego twórczości polecamy jego muzeum, znajdujące się w dawnej plebani, gdzie się urodził. Jego mama była siostrzenicą ówczesnego proboszcza Wielopola ks. Józefa Radoniewicza. Muzeum "Kantora", obecnie po zakończonym remoncie znacznie uatrakcyjniło swoją ekspozycję. Po tych wrażeniach muzealnych na pewno zainteresowanie może wzbudzić menu nowej gospody, znajdującej się w podziemiach nowego budynku biblioteki i przedszkola. Potem warto zobaczyć stary cmentarz parafialny (powyżej szkoły) z nowo w tym roku wybudowanym cmentarzem ofiar bitwy pod Wielopolem z roku 1915 (I wojna światowa).

Do naszych wakacyjnych propozycji, szczególnie dla tych, którzy zajmują się dziećmi lub wnukami w okresie wakacyjnym, chcielibyśmy zaproponować Dębicę. Tu mamy wszystko, co niezbędne: McDonald, zespół atrakcyjnych basenów i Muzeum z ekspozycją plenerową czołgów, armat i innego wojskowego sprzętu. W letnie upały niechętnie wchodzimy do wnętrz, a tu mamy rozmieszczone wzdłuż zacienionych alei opisane obiekty militarne. Całkiem ciekawy zbiór, kawał naszej historii uzbrojenia wojska. To zapewne powinno zainteresować wielu i pozwolić atrakcyjnie spędzić wakacyjny dzień. A po drodze warto wziąć pod uwagę Zawadę i Stobierną. W Zawadzie zawsze warto zaglądnąć do Sanktuarium NMP. Pięknie rozbudowane, pięknie odnowione i wyposażone wnętrza. No i położona w lesie droga krzyżowa z okazałymi kaplicami oraz dróżki różańcowe, wybór szeroki. A stąd już całkiem blisko do Stobiernej, z rekonstrukcją grodu słowiańskiego. Można w drugą stronę do Pilzna, na świetne lody, atrakcyjne Muzeum Lalek oraz pobliski mini skansen z karczmą "Wiedźmy", gdzie ogromny wybór pierogów.
To naprawdę atrakcyjna propozycja na wakacyjny dzień.
SW

Zagłosuj!

Jakie jest Pana /Pani stanowisko w sprawie szczepienia przeciw COVID-19 ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8.00 do następnego poniedziałku do godz. 8.00 

 

W tym tygodniu

22.11.2021 - 29.11.2021

dyżur całodobowy pełni apteka:

Ropczyce

ul. Piłsudskiego 26

tel. (17) 22 12 204

 

 

Pogoda