Polecane wydawnictwa

Obchodzony w tym roku jubileusz 660-lecia uzyskania praw miejskich przez Ropczyce zbiegł się z ukazaniem publikacji pt.: ''Szkic historii miasta, fary i kościołów Dekanatu Ropczyce''. Jej autorem jest Stanisław Wójciak, a wydawcą Wydawnictwo ''SOLID''. Autor w sposób bardzo przystępny omawia historię miasta, parafii i dekanatu Ropczyce. Jak zaznaczono we wstępie, po umieszczeniu tablicy z historią fary w przedsionku tego kościoła oraz wersji bardziej szczegółowej w gablocie na placu przykościelnym, jest to kolejne działanie mające spopularyzować znajomość historii miasta w kilku aspektach. Tak więc na 70 stronach znajdujemy m.in: historię miasta, historię fary, opis historii plebanii i domu parafialnego, opis ropczyckich cmentarzy, historię ropczyckich szkól i przytułka, historię Sanktuarium NMP i tych nieistniejących dawnych ropczyckich kościołów, listę ropczyckich proboszczów i księży pochodzących z Ropczyc, a także opis ropczyckich kapliczek i krzyży monumentalnych. Bardzo ciekawy jest także rozdział ze starymi zdjęciami m.in. pokazującymi kościół po zbombardowaniu w roku 1939, nieistniejący ropczycki ratusz i dom królewski. Można by powiedzieć "lektura dla wszystkich", dla których historia swojego miasta i swojej parafii budzi zainteresowanie. Książka do nabycia w księgarni "Nova" oraz kiosku parafialnym. Miłej lektury.

Zainteresowani historią, a szczególnie tą, którą nazywamy najnowszą, powinni z zainteresowanie przyjąć informację o tej nowej pozycji:"Historia Solidarności w Ropczycach i Sędziszowie Małopolskim". W roku 2020 obchodzono dość szeroko 40-lecie tego znaczącego w historii Polski, Europy i świata ruchu społecznego. A jak ten ruch zapisał się w takiej społeczności, jak Ropczyce, Sędziszów, a także ościenne gminy? No to mamy okazję zapoznać się z opisem faktów tu zaistniałych i ludzi w nich uczestniczących. Pozycja do nabycia w księgarniach:"Nova" Ropczyce (k. kościoła), Sędziszów "Bajka" (ul. Jana Pawła II 21), a także w Redakcji (Ropczyce ul. św. Barbary 5/A). Życzymy miłej lektury.

Prezentujemy Państwu kolejną pozycję wydawniczą, wydaną przez Wydawnictwo SOLID Ropczyce. Publikację pt. "Ppłk Ludwik Marszałek "Zbroja" w służbie idei Niepodległości". Urodził się w Brzezinach, tu się uczył i tu tworzył konspirację AK-WIN. Historia jego życia, które poświęcił walce o niepodległość Ojczyzny zawarta została w niniejszej publikacji autorstwa Stanisława Wójciaka i Jana Flisaka. Przybliżone tu zostało jego dzieciństwo, w domu z wodnym młynem w Brzezinach, potem nauka w Dębicy, Lwowie i Szkole Orląt w Dęblinie. Ale najważniejsze w tej historii są lata konspiracyjnej walki, od początku powstawania AK w Brzezinach i Obwodzie Dębica, a potem w strukturach WiN. Skierowany przez kierownictwo WiN do Wrocławia, tam objął kierownictwo "Obszaru Zachodniego". Aresztowany przez UB, po rocznym śledztwie połączonym z torturami, stracony we Wrocławiu, 27 listopada 1948 r. W tej publikacji możemy prześledzić to piękne życie, a w części zdjęcia, zobaczyć miejsca związane z tą osobą. Należy mieć nadzieję, że ta książka, dobrze przysłuży się upowszechnieniu pamięci o tej pięknej postaci, która poświęciła swoje życie idei niepodległości Ojczyzny.

Ta ogromna tragedia, która dotknęła Chechły w latach okupacji należy ciągle do mało znanych i słabo udokumentowanych.  Kolejne wydanie tego tytułu znacznie poszerza naszą wiedzę na ten temat. W tym wydaniu mamy szereg nowych zdjęć dotyczących osób związanych z pacyfikacją oraz dodatkowe przypisy poszerzające wiedzę o osobach i okolicznościach tego wydarzenia. Dotyczy to np. osoby Tadeusza Myszki – nauczyciela agronoma z Ropczyc z kierownictwa tej patriotycznej konspiracji. Mamy tu także omówione hipotetyczne powiązania organizacyjne z PPS i przypomnianą historię tej konspiracji. Jako ciekawostkę mamy w tym wydaniu fragmenty zachowanego śpiewnika Józefa Barana z Okonina - jednej z ofiar tej pacyfikacji.

Pozycja pomyślana jako „rocznicowa” tzn. wydana w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości mająca na celu przypomnienie tych, którzy wówczas podjęli trud walki o wolność Ojczyzny. W części zasadniczej zawiera materiały referatów przedstawionych na Sesji Popularnonaukowej zorganizowanej w Ropczycach przez Fundację Rozwoju „SOLID” w listopadzie 2018 roku pod takim właśnie tytułem. Zawiera także opis znaczących wydarzeń zorganizowanych w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości. Wydanie drugie zostało uzupełnione poprzez przybliżenie dwóch bardzo ciekawych i wielce znaczących postaci związanych z naszym regionem. Są to: Prof. Tadeusz Gawryś z Gimnazjum w Dębicy, który pozostawił piątkę małych dzieci i ruszył do legionów wraz z 30 swoimi uczniami. Druga postać to por. Stanisław Król-Kaszubski powieszony przez Rosjan w Pilźnie. Jego piękne życie i szczególne bohaterstwo stało się kanwą filmu pt. „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Okazały pomnik-obelisk Stanisława Króla-Kaszubskiego znajduje się na cmentarzu w Pilźnie, a przywracany jest do społecznej pamięci m.in. na stronach tej pozycji.    

Zagłosuj!

Jak oceniasz funkcjonowanie placów targowych w miejscowościach naszego powiatu ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

28.11.2022 - 05.12.2022

Sędziszów Małopolski

ul. Jana Pawła II 25b

tel. (17) 22 16 209

 

05.12.2022 - 12.12.2022

Ropczyce

ul. Rynek 9

tel. (17) 710 00 21

 

 

Pogoda