Pomysł ufundowania figury św. Barbary i budowy kapliczki na Osiedlu zrodził się wśród członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działających przy parafii. Figura Świętej Barbary – Patronki Parafii i Osiedla, o wysokości 140 cm została wykonana z drzewa lipowego przez artystę rzeźbiarza Jerzego Stanisława Brendala z Ołupin. Kapliczka powstała w 2001 roku przy ulicy Seweryna Udzieli. Uroczyste poświecenie miało miejsce 13 października 2001 roku podczas Nabożeństwa Fatimskiego. Liturgii przewodniczył ks. Krzysztof Gołąbek – ówczesny Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej.

W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na Orędzie Fatimskie, które jest wciąż aktualne. „Matka Boża w Fatimie zachęcała do postu, pokuty i modlitwy – szczególnie różańcowej. Drugi motyw chrześcijańskiego działania to dawanie świadectwa. Aby zapracować na świętość – niebo – szczęście wieczne, trzeba brać udział w zawodach, a nie być tylko kibicem, bo kibic nie otrzymuje nagrody”.

Przy świecach i licznie zebranych wiernych, nie tylko z parafii św. Barbary, z krzyżem, figurą Matki Bożej Fatimskiej i św. Barbary wyruszyła procesja z kościoła na ulice osiedla. Odmawiając różaniec i śpiewając pieśni procesja doszła do nowo zbudowanej kapliczki. Po odmówieniu modlitw i poświęceniu kapliczki, figura Św. Barbary została w niej ustawiona, aby patronować Parafii, Osiedlu, jej mieszkańcom i całemu miastu Ropczyce.               

MK

                                  

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz funkcjonowanie placów targowych w miejscowościach naszego powiatu ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

27.06.2022 - 04.07.2022

Sędziszów Młp

ul. 3-go Maja 29

tel. (17) 22 16 272

 

04.07.2022 - 11.07.2022

Ropczyce

ul. Grunwaldzka 9

tel. (17) 22 10 070

 

 

Pogoda