Pomysł ufundowania figury św. Barbary i budowy kapliczki na Osiedlu zrodził się wśród członków Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działających przy parafii. Figura Świętej Barbary – Patronki Parafii i Osiedla, o wysokości 140 cm została wykonana z drzewa lipowego przez artystę rzeźbiarza Jerzego Stanisława Brendala z Ołupin. Kapliczka powstała w 2001 roku przy ulicy Seweryna Udzieli. Uroczyste poświecenie miało miejsce 13 października 2001 roku podczas Nabożeństwa Fatimskiego. Liturgii przewodniczył ks. Krzysztof Gołąbek – ówczesny Asystent Diecezjalny Akcji Katolickiej.

W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na Orędzie Fatimskie, które jest wciąż aktualne. „Matka Boża w Fatimie zachęcała do postu, pokuty i modlitwy – szczególnie różańcowej. Drugi motyw chrześcijańskiego działania to dawanie świadectwa. Aby zapracować na świętość – niebo – szczęście wieczne, trzeba brać udział w zawodach, a nie być tylko kibicem, bo kibic nie otrzymuje nagrody”.

Przy świecach i licznie zebranych wiernych, nie tylko z parafii św. Barbary, z krzyżem, figurą Matki Bożej Fatimskiej i św. Barbary wyruszyła procesja z kościoła na ulice osiedla. Odmawiając różaniec i śpiewając pieśni procesja doszła do nowo zbudowanej kapliczki. Po odmówieniu modlitw i poświęceniu kapliczki, figura Św. Barbary została w niej ustawiona, aby patronować Parafii, Osiedlu, jej mieszkańcom i całemu miastu Ropczyce.               

MK

                                  

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jakie jest Pana /Pani stanowisko w sprawie szczepienia przeciw COVID-19 ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8.00 do następnego poniedziałku do godz. 8.00 

 

W tym tygodniu

22.11.2021 - 29.11.2021

dyżur całodobowy pełni apteka:

Ropczyce

ul. Piłsudskiego 26

tel. (17) 22 12 204

 

 

Pogoda