Ta największa na Podkarpaciu partyzancka bitwa skoncentrowanych oddziałów AK należy ciągle do mało znanych. Kolejna jej rocznica stwarza możliwość przypomnienia tej bitwy oraz udziału w niej AK-wców z terenu naszego powiatu. Dobrą ilustracją sprawy może być fakt, że w podstawowej publikacji dotyczącej konspiracji AK na naszym terenie, to jest: "Gdzie Karpat Progi" autorstwa Antoniego Stańko, jedyną fotografią pokazującą zwarty oddział jest fotografia: Defiluje Kompania Brzeziny, prowadzona przez Feliksa Olecha ps. Fox.

Przypomnijmy zatem: Bitwa pod Kałużówką (w okolicy polany Kałużówka, w lasach pomiędzy Głobikową a Gołęczyną) w której oddziały II Zgrupowania AK Obwodu Dębica od 23 do 24 sierpnia 1944 roku stoczyły z Niemcami największą bitwę partyzancką. Oddziałami tymi dowodził mjr Adam Lazarowicz, nauczyciel, przed wojną kierownik szkoły w Gumniskach. Tamte wydarzenia, partyzanckie walki upamiętniają pomniki: na polanie Kałużówka, Krzyż przy drodze w miejscu gdzie zginęło 3 partyzantów przedzierając się z okrążenia, na polanie Zborzilówka w Gołęczynie (gdzie zginęło 8 ze sztabu III zgrupowania) oraz na skraju lasu w Braciejowej (upamiętnienie walki stoczonej w tym miejscu z Niemcami)

W tym roku uroczystości rocznicowe odbyły się w dniach 17/18.08 (sobota i niedziela). Najważniejsze jej punkty to sobotę, Msza Święta w kościele o. kapucynów w Pilznie, złożenie kwiatów pod pomnikiem na Rynku w Pilznie i Gołęczynie. W Niedzielę (18.08. br) na polanie Kałużowka, przed pomnikiem AK odprawiona została Msza Święta koncelebrowana w intencji poległych w tej bitwie oraz tych, którzy oddali życie w walce o wolność Ojczyzny. Uzupełnieniem tego tekstu niech będzie kilka zdjęć: z Kałużówki, Gołęczyny i Pilzna.

Autor: Stanisław Wójciak

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz funkcjonowanie placów targowych w miejscowościach naszego powiatu ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

27.06.2022 - 04.07.2022

Sędziszów Młp

ul. 3-go Maja 29

tel. (17) 22 16 272

 

04.07.2022 - 11.07.2022

Ropczyce

ul. Grunwaldzka 9

tel. (17) 22 10 070

 

 

Pogoda