Na pewno wielu ucieszy upubliczniona informacja, że Radni Ropczyc na sesji w dniu 30 kwietnia (br.) zapoznali się z koncepcjami budowy nowego odcinka „rondo na Czekaju – centrum Ropczyc” w celu przygotowania opinii dla Generalnej Dyrekcji Dróg. Wszyscy są zgodni co do tego, żeby droga wojewódzka 986 przeniesiona została poza obszary zwartej zabudowy miasta. Ale druga część tej informacji, że radni będą walczyć o trzeci wariant, który zakłada jedynie przesunięcie tego odcinka i wpięcie tej drogi do drogi krajowej (DK 94). Przecież to oznacza, że ruch pozostanie w centrum miasta, bowiem wracać będzie do „świateł” na ul. 3-go Maja.
Niepokoi, że zacni Radni nie akceptują propozycji Generalnej Dyrekcji, to jest 4 wariantu tej drogi, który oznacza przebudowę obecnej ulicy Brzozowej. Jest to dość oczywista propozycja, która powinna być uzupełniona o wniosek Radnych, o wybudowanie dalszego jej odcinka, łączącego z 986 w Okoninie. Pierwszy jej odcinek do lasu, od skrzyżowania do kompleksu leśnego to niezabudowane tereny. Problem może być od lasu po stronie Okonina i tu trzeba szukać najmniej zabudowanego przejścia do 986. A ta droga na odcinku do Wielopola docelowo powinna być poprowadzona poza istniejącą zabudową kolejnych miejscowości. Oznaczałoby to odciążenie z intensywnego ruchu 4 km. odcinka Lubzina-Okonin. Tylko takie rozwiązanie rzeczywiście wyprowadzałoby ciężki ruch samochodowy poza centrum Ropczyc i umożliwiało przeniesienie tam ruchu z autostrady „na Bieszczady”. Byłoby elementem dalszych planowanych inwestycji, modernizacji całej drogi 986 to jest Wiśniowa Tuszyna.
Zachęcam Radnych i wszystkich zainteresowanych do zapoznania się terenem i ocenę wartości takiego rozwiązania.
Stanisław Wójciak