To już długa tradycja, bo dwudziestoletnia, że w dniu Święta Podwyższenia Krzyża Świętego w Powiatowym Ogrodzie Pamięci Narodowej celebrowana jest Msza Święta w intencji poległych w obronie Ojczyzny (w rocznicę ataku Niemiec (1.09.1939 r), ataku Sowietów na RP (17.09.1939 r) oraz zmarłych działaczy ropczycko-sędziszowskiej "Solidarności" (w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w roku 1980). W tym roku było szczególnie uroczyście, bowiem w nabożeństwie uczestniczyli członkowie rzeszowskiego Zarządu Regionu "Solidarności" reprezentujący miasta: Rzeszów, Mielec, Leżajsk, Łańcut, Strzyżów, Dębicę. Zarząd ten wcześniej obradował na otwartym zebraniu w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach. Przed obradami członkowie zarządu zapoznali się z wystawami i ofertą tej placówki.

Mszę Świętą koncelebrowali: ks. prałat dr Stanisław Mazur (Fara Ropczyce), ks. Andrzej Tokarz (Parafia Witkowice) oraz nowo mianowany Gwardian Kapucynów w Sędziszowie o. Janusz Pałka. Oprawę mszy stanowiły poczty sztandarowe: AK Ropczyce (młodzież LO Ropczyce), liceów ogólnokształcących z Ropczyc i Sędziszowa, Cukrowni Ropczyce oraz Oddziału Ropczyce "S". Po Mszy delegacje złożyły kwiaty pod Krzyżem, w miejscu gdzie umieszczona jest ziemia z Katynia, Smoleńska oraz Turzy.

Można mieć nadzieję, że ta piękna tradycja naszego środowiska, takiego połączonego czczenia krzyża i modlitwy za tych, którzy przyczynili się do obrony niepodległości ojczyzny upowszechniona zostanie szerzej dzięki tym delegatom "Solidarności", którzy w tym roku modlili się z nami pod Krzyżem Milenijnym.

SW

Fot. M.K.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jakie jest Pana /Pani stanowisko w sprawie szczepienia przeciw COVID-19 ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8.00 do następnego poniedziałku do godz. 8.00 

 

W tym tygodniu

18.10.2021 - 25.10.2021

dyżur całodobowy pełni apteka:

Sędziszów Młp

ul. Jana Pawła II 54 A

tel. (17) 72 22 300

 

 

Pogoda