Dla tych, którzy odpoczywają w Kamionce, oprócz wody zalewu mamy nową propozycję, odnowiony szlak do miejsca urodzin bł. Romana Sitko. Szlak noszący nazwę "leśna alejka do świętości" powstał między innymi dzięki Szkolnemu Kołu Caritas działającemu przy Publicznej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Romana Sitko w Kamionce. Ono opracowało konkursowy projekt edukacyjny pn. „Leśną alejką do świętości”, który powstał w ramach programu „Ekologia integralna encykliki Laudato Si".

Projekt miał na celu podniesienie stanu wiedzy dzieci i młodzieży oraz lokalnego społeczeństwa o funkcjach przyrodniczych lasu. W ramach realizowanych działań powstała ścieżka edukacyjna przy Alei bł. ks. Romana Sitki prowadzącej od głównej drogi przebiegającej przez Kamionkę (przy Domu Strażaka i Domu Kultury) do leśnej Kaplicy jemu poświęconej, stąd nazwa projektu. Przy ścieżce umieszczono 7 tablic edukacyjnych/drogowskazów z ciekawymi informacjami o drzewach znajdujących się w jej pobliżu i nt. dobroczynnych skutków przytulania się do drzew oraz z cytatami z encykliki Laudato Si’ Papieża Franciszka.

Ponadto w ramach realizacji działań projektowych uczniowie uczestniczyli m.in. w Eko-lekcjach, ekologicznych katechezach i wykładach oraz konkursach: plastycznych, pięknego czytania, recytatorskim i wiedzy o lesie. Odbywały się także rajdy rowerowe śladami błogosławionego Patrona na trasie: SP Kamionka – Czarna Sędziszowska (kościół parafialny, w którym został ochrzczony i cmentarz, na którym spoczywają jego rodzice) – Kamionka Sekwestr (gdzie znajduje się leśna Kaplica) – SP Kamionka. Powstanie ww. edukacyjnej ścieżki i realizacja niektórych zaplanowanych działań było możliwe dzięki wsparciu merytorycznym i finansowym Nadleśnictwa Tuszyma.

opr. SW ()

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jakie jest Pana /Pani stanowisko w sprawie szczepienia przeciw COVID-19 ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8.00 do następnego poniedziałku do godz. 8.00 

 

W tym tygodniu

18.10.2021 - 25.10.2021

dyżur całodobowy pełni apteka:

Sędziszów Młp

ul. Jana Pawła II 54 A

tel. (17) 72 22 300

 

 

Pogoda