1 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji składamy wszystkim dzieciom najserdeczniejsze życzenia. Życzymy dużo radości i uśmiechu na twarzy, powodzenia w nauce, samych przyjemnych, niezapomnianych chwil, prawdziwych przyjaźni i spełnienia wszystkich marzeń. Życzą Pracownicy Fundacji Rozwoju "SOLID" oraz Portal Informacyjnego "Twój Powiat".

Poniżej prezentujemy historię tego święta w Polsce i na świecie: Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem obchodzonym niemal na całym świecie. Jego korzenie sięgają 1954 roku, kiedy to Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych postanowiło o konieczności stworzenia takiego święta, by upowszechnić cele i ideały, jakie zawierała Karta Narodów Zjednoczonych.

Inne źródła datują Dzień Dziecka na rok 1952, a inicjatywę ustanawiającą to święto przypisuje się działającej na rzecz zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa na świecie organizacji „The International Union for Protection of Childhood”. Z kolei w chińskim kalendarzu Dzień Dziecka występuje już od 1926 roku, a w Japonii od 1948 roku.

W Polsce i innych krajach byłego bloku socjalistycznego Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 roku pod datą 1 czerwca. We Francji i we Włoszech Dzień Dziecka przypada 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli. Wynika to z faktu, że Dzień Dziecka łączony jest tam z Dniem Rodziny. Dzieci w tym dniu oprócz prezentów otrzymują również od rodziców ciasto z „wróżbą” i koronę króla lub królowej.                                                                       

Obchody Dnia Dziecka bardzo ciekawie wyglądają w Japonii. Podobno według tamtejszej tradycji uroczystość ta wywodzi się ze święta chłopców zwanego Tango-no Sekku, które świętuje się 5 maja. W gestii rodziców tego dnia leży przygotowanie latawców w kształcie karpia z papieru bądź tkaniny, które następnie wywiesza się na masztach przed domem. I tutaj rodzi się pytanie: dlaczego akurat karp? Jak na Japonię przystało, ryba ta ma symboliczne znaczenie w tamtejszej kulturze, bowiem uznawana jest za synonim siły, odwagi i determinacji, bowiem – jak wierzą Japończycy – karp może bez przeszkód płynąć pod prąd najbardziej rwących strumieni. Idąc dalej tym tropem Japończycy ufają, że karp przeradza się w smoka, uznawanego przez nich za symbol dobroci. Naturalnie ilość masztów z karpiami, jaka znajduje się przed każdym domem, związana jest z ilością mieszkających w nim dzieci, a życzenia, jakie rodzice kierują tego dnia do swych pociech, odwołują się bezpośrednio do cech przypisywanych karpiom: odwagi, siły i determinacji.             

Obchody Dnia Dziecka na świecie mogą być bezpośrednio związane z świętem narodowym danego kraju, czego najlepszym przykładem jest Turcja, gdzie przypadający na 23 kwietnia Dzień Dziecka jest jednocześnie Świętem Niepodległości. Niezwykle ciekawa jest historia połączenia tych dwóch rocznic. Jak się bowiem okazuje, Mustafa Kemal Atatürk, uznawany za twórcę niezależnej Republiki Tureckiej w 1920 roku, stwierdzając, iż to dzieci są przyszłością narodu, postanowił właśnie im zadedykować ten dzień. 23 kwietnia w Turcji, podobnie jak 1 czerwca w Polsce, dzieci zasiadają w parlamencie. Połączenie obchodów Dnia Dziecka z istotną datą w historii danego kraju widoczne jest także w przypadku Paragwaju. 16 sierpnia, na który przypadają uroczystości związane ze świętem najmłodszych obywateli, jest także rocznicą bitwy o Acosta Nu z 1869 roku, jednej z bitew wojny paragwajskiej. Data istotna i niezwykle wymowna, bowiem właśnie wtedy zginęło wiele maleńkich istnień, a w ciągu całej wojny śmierć poniosło kilkadziesiąt tysięcy dzieci.                                              

Nie ulega wątpliwości, że Dzień Dziecka, który dziś obchodzimy w Polsce, jest niezwykle ważnym i potrzebnym świętem. To dzieci bowiem, jako istoty kruche i potrzebujące opieki, najłatwiej jest skrzywdzić, a zgodnie z tym, co mówił Św. Jan Paweł II: „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”.

Mk

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz funkcjonowanie placów targowych w miejscowościach naszego powiatu ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

27.06.2022 - 04.07.2022

Sędziszów Młp

ul. 3-go Maja 29

tel. (17) 22 16 272

 

04.07.2022 - 11.07.2022

Ropczyce

ul. Grunwaldzka 9

tel. (17) 22 10 070

 

 

Pogoda