FLAGA POLSKI

Nad piękną Polską
We dnie i noce
Biało- czerwona
Flaga łopoce.

Biała jak obłok,
Jak mak – czerwona,
Wszystkim Polakom
Droga jest ona.

Zbigniew Dmitroca

 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiejto polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku, obchodzone między świętami państwowymi: 1 maja (Święto Pracy) i 3 maja (Święto Konstytucji). Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy.

15 października 2003 roku do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt autorstwa posła Edwarda Płonki zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający między innymi Dzień Flagi RP. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

Tego dnia organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. Ciekawym przykładem może być manifestacja zorganizowana w Bytomiu, w dniu 2 maja 2009 roku, kiedy to ponad 500 osób tworzyło biało-czerwoną flagę z przygotowanych wcześniej i równocześnie uniesionych parasolek.                                                                                       

W ostatnich latach, powszechne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, a obecnie robi to Andrzej Duda. Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach.

MK

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz działania władz samorządowych w zakresie pozyskiwania środków finansowych z "Polskiego Ładu" ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

16.05.2022 - 23.05.2022

Sędziszów Małopolski

ul. Jana Pawła II 56 

tel. (17) 22 26 718

 

23.05.2022 - 30.05.2022

Ropczyce

ul. Wyszyńskiego 45

tel. (17) 22 18 183

 

 

Pogoda