W tym roku ta tradycyjna w naszym środowisku uroczystość organizowana pod Krzyżem Milenijnym w Święto Podwyższenia Krzyża połączona była z Ogólnopolską Akcją „Polska pod Krzyżem”. Mszę Świętą koncelebrowali: ks. dr Stanisław Mazur (proboszcz Fary Ropczyce) oraz O. Stanisław Szlosek (Gwardian O.Kapucynów z Sędziszowa Młp.). Uroczystość uświetniła obecność 6 pocztów sztandarowych z Ropczyc i Sędziszowa oraz umundurowanej młodzieży harcerskiej i „Strzeleckiej”. Trzeba odnotować, że w tym roku pod tym Krzyżem zgromadziło się wyjątkowo dużo „modlących się”, którzy uznali, że swoją obecnością wyrażą poparcie dla idei „Polski pod Krzyżem”. Tradycją naszego środowiska jest także to, że ta wrześniowa uroczystość w tym miejscu łączona jest z modlitwą za ofiary II wojny światowej, w rocznicę ataku Niemiec Hitlerowskich (1.09), oraz Związku Sowieckiego (17.09). Dodatkową intencją jest „za ludzi Solidarności” z Ropczyc i Sędziszowa (w rocznicę podpisania porozumień w Gdańsku i Jastrzębiu). 

Jak wiemy, ten 20 metrowy Krzyż, który m.in. jest fizycznym przypomnieniem publicznej profanacji 7 krzyży w dniu 4 września 1952 r. zabranych z internatu Szkoły Ogrodniczej, który wówczas znajdował się w pobliskim pałacu w Witkowicach. Krzyże te wrzucone zostały do kloaki jaka znajdowała się na budowie mostku, naprzeciwko obecnego POM (ul. Mickiewicza). Dziś wiemy, że czynu tego dopuścili się młodzi ”ZMP”-owcy (mieszkający w tym internacie), z inspiracji UB. Była więc możliwość pomodlenia się za tych, którzy w tym najtrudniejszym czasie stalinowskiego terroru profanując tu w Ropczycach Krzyże włączali się w ówczesną walkę z Bogiem i Kościołem. Zgromadzeni swoją modlitwą starali się objąć wszystkich, którzy w naszej Ojczyźnie w różnych latach i okresach historii zwalczali Boga i kościół oraz dopuszczali się zdrady Ojczyzny. 

Na zakończenie  uroczystości była możliwość ucałowania relikwii Krzyża Świętego, jakie od 6 wieków przechowywane są w ropczyckiej Farze. W fundamencie ropczyckiego Krzyża Milenijnego złożone są prochy „Katynia, Smoleńska oraz Turzy”. Dlatego na zakończenie tej uroczystości zostały złożone wiązanki kwiatów przez: Posła Kazimierza Moskala, Wicestarostę Bernadetę Frysztak i Przewodniczącego Rady Powiatu Józefa Rojka, Wiceburmistrza Sędziszowa Piotra Kapustę (także w imieniu senatora Zdzisława Pupy), Dyrektora LO Ropczyce Grażynę Baran, Dyrektora LO Sędziszów Jana Flisaka, Dyrektora Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej Ropczyce Agnieszkę Ochał, Wiceprzewodniczącą Rzeszowskiego Zarządu Regionu ”Solidarności” Bogumiłę Stec-Świderską oraz Przewodniczącego „Solidarności o. Ropczyce” Andrzeja Czocharę.

Pogoda w tym roku dopisała i należy się cieszyć, że przez tą uroczystość nasz powiat godnie włączył się do Ogólnopolskiej akcji będącej wyrazem sprzeciwu wobec ataków w naszej Ojczyźnie na wartości, które symbolizuje Krzyż św.

Stanisław Wójciak

Fot. Pozyskane ze strony Starostwa Powiatowego w Ropczycach

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zapowiedzi imprez

Ogłoszenia

Dyżury aptek

Dyżury aptek odbywają się:

1. Poniedziałek - Sobota godz. 21.00 - 23:00

2. Niedziela, Święta oraz dni wolne od pracy godz. 12:00 - 16:00 oraz 21:00 - 23:00 

 W tygodniu dyżur pełni apteka:

 08.04.2024 - 14.04.2024

Apteka SINAPIS

Ropczyce, ul. Wyszyńskiego 54a

tel. (17) 22 28 880

 

15.04.2024 - 21.04.2024

Apteka POD RATUSZEM

Sędziszów Młp. ul. Rynek 26

tel. (17) 22 16 643

 

 

Pogoda