,,Policja w służbie Niepodległej” to tytuł  wystawy, która została otwarta 6 września w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej nawiązującej do roku Jubileuszowego 100-lecia powstania Policji Państwowej. Kilka miesięcy po tym, jak odrodziło się Państwo Polskie, 24 lipca 1919 roku Sejm Ustawodawczy RP powołał Policję Państwową do której tradycji odwołuje się współczesna Policja. Wystawa ma ukazać ważne, mało znane karty historii formacji policyjnych.Organizatorami wystawy jest Powiat Ropczycko-Sędziszowski oraz Komenda Powiatowa Policji w Ropczycach.

Podczas uroczystości otwarcia wystawy zostały wygłoszone referaty: mł. insp. Mariusza Skiby - Naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Rzeszowie, który mówił o tworzeniu formacji oraz jej funkcjonowania w okresie międzywojennym w powiecie oraz Szymona Pacyny, który przybliżył z postać policjanta Józefa Gwoździa z Ropczyc, uczestnika konspiracji AK-WiN zmarłego w więzieniu we Wronkach 27.08. 1951 roku.

Tuż przed inauguracją wystawy odbyło się posiedzenie Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Starosty Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego podczas którego powołano Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru dla Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach. Na zakończenie wręczono zasłużonym medali w ,,100. Rocznicę Powstania Policji Państwowej”.

Wystawa ,,Policja w służbie Niepodległej” czynna będzie do 20 września.

(opr. SW)   

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

16.09.2019 - 23.09.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Ropczyce:

ul. Piłsudskiego 26

tel. (17) 22-12-204

 

 

Pogoda