W czerwcowy upalny weekend 21-23 czerwca 2019 roku rozpoczynający czas tegorocznych wakacji wybraliśmy się w 44 osobowej grupie na kolejny pielgrzymi szlak. Podczas 3-dniowego wyjazdu zwiedziliśmy Licheń, Toruń, Ciechocinek i Włocławek. Licheń Stary bo taka jest pełna nazwa to wieś położona we wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie konińskim. Od połowy XIX wieku znajduje się tutaj Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski, które jest ośrodkiem pielgrzymkowym o znaczeniu ogólnopolskim oraz światowym. Obecnie jest to jedno z największych sanktuariów Maryjnych w Polsce. Rocznie przybywa tutaj około 1,5 miliona pielgrzymów i turystów. Sanktuarium prowadzą Księża Marianie od 1949 roku – w tym roku przeżywają jubileusz 70-lecia. Miejscem kultu religijnego jest Bazylika.

Historia licheńskiego sanktuarium wiąże się z małym obrazkiem Matki Bożej, który powiesił w pobliskim lesie Tomasz Kłosowski – kowal z Izabelina. Obraz został przez niego umieszczony w kapliczce na sośnie w Lesie Grąblińskim, nieopodal Lichenia. Obrazek został prawdopodobnie namalowany pod koniec XVIII wieku przez nieznanego malarza, na modrzewiowej deseczce. Malowidło przedstawia popiersie Matki Bożej spoglądającej w dół. Na piersi umieszczono rozpostartego orła białego w koronie. Około 1850 roku miejscowy pasterz Mikołaj Sikatka miał przed tym obrazem kilkakrotnie wizję Matki Bożej. Przekazała mu ona orędzie wzywające do modlitwy i nawrócenia oraz polecenie przeniesienia obrazu w godniejsze miejsce. Początkowo nikt mu nie wierzył. Sytuacja zmieniła się, gdy w tym samym roku w okolicy zapanowała – zapowiadana jego zdaniem przez Matkę Bożą epidemia cholery. Mieszkańcy zaczęli licznie gromadzić się przy obrazie na modlitwie o zdrowie. Obraz przeniesiono do kościoła. 15 sierpnia 1967 roku Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński dokonał aktu koronacji obrazu. Korona została przysłana przez papieża Pawła VI, który nadał obrazowi tytuł – Maryja Bolesna Królowa Polski. W uroczystościach wzięło udział 150 tysięcy wiernych. Obraz znajdował się w kościele Św. Doroty. Obecnie znajduje się w ołtarzu głównym nowej bazyliki.

Licheńska Bazylika to obecnie największa świątynia w Polsce, ósma w Europie i dwunasta na świecie. Światło do wnętrza bazyliki wpada przez 365 okien – jest to nawiązanie do tylu dni w roku. Do środka można wejść przez 52 drzwi – rok ma tyle tygodni. Do Kościoła prowadzą 33 schody nawiązujące do lat życia Jezusa Chrystusa ma ziemi. Na placu przed bazyliką może zgromadzić się około 250 wiernych, a w samej bazylice prawie 7 tysięcy. W Sanktuarium znajdują się największe w kraju organy. Mają one w sumie 157 głosów i 12 tysięcy 323 piszczałki. Instrument pod względem wielkości jest czwarty w Europie i trzynasty na świecie. Główna część organów znajdująca się nad wejściem do bazyliki waży 50 ton, a składa się na nią około 7 tysięcy piszczałek. Największa z nich mierzy 10 metrów. Bazylikę konsekrowano 12 czerwca 2004 roku jako wotum Kościoła Katolickiego na wielki jubileusz narodzenia Chrystusa. Na szczycie 141-metrowej wieży znajdują się dwa tarasy widokowe – górny na wysokości 130 metrów i dolny na wysokości 120 metrów – z których rozciąga się widok przy dobrej pogodzie na odległość nawet do 30 km od Lichenia. Na wieżę można dostać się pieszo – 31 pięter i 762 schody albo windą. Uczestniczymy we Mszy Świętej w Bazylice oraz Apelu Maryjnym i Procesji ze świecami wokół bazyliki, jest czas na osobistą modlitwę, zaczerpnięcie wody ze źródełka i zakup pamiątek.

Kolejny dzień naszego pielgrzymowania to Toruń. Jest to drugie co do wielkości miasto w województwie kujawsko – pomorskim. To jedno z najstarszych miast Polski – prawa miejskie uzyskał w 1232 roku, miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika. Patronem Torunia jest Święty Jan Chrzciciel. W Toruniu zwiedzamy Sanktuarium MB Gwiazdy Nowej Ewangelizacji. Kościół znajduje się w zachodniej części miasta. Wznoszenie kościoła podjęto z inicjatywy o. Tadeusza Rydzyka, z datków wiernych zbieranych przez Zgromadzenie Redemptorystów. W zamierzeniu twórców świątynia ta powstała jako wotum wdzięczności za pontyfikat papieża Jana Pawła II. Obiekt mieści około 3 tysięcy wiernych. W kościele jest 900 miejsc siedzących. Na dolnym poziomie jest Kaplica Pamięci z witrażami autorstwa Andrzeja Kałuckiego. Witraże przedstawiają sceny z pontyfikatu papieża Jana Pawła II, a jeden z nich, o wymiarach 4x4 m obrazuje pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do Jana Pawła II i zawiera cytat ze słów papieża: „Ja Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio i że się nazywa Radio Maryja”. Całość budynku wieńczy kopuła o wadze około 320 ton z dodatkową koroną. Projektantem obiektu jest architekt Andrzej Ryczek. W programie naszego zwiedzania jest również wizyta w Radiu Maryja, nawiedzenie Katedry Świętojańskiej, spacer po starym mieście oraz warsztaty w Żywym Muzeum Piernika, które dostarczają wielkiej frajdy wszystkim uczestnikom.

W ostatnim dniu wyjazdu udajemy się do Ciechocinka. To miasto o charakterze uzdrowiskowym. Nie ma tutaj praktycznie przemysłu. Znajdują się tu liczne szpitale uzdrowiskowe, sanatoria i ośrodki wypoczynkowe. Dominuje bogata zieleń, parki, skwery, dywany kwiatowe.

W drodze powrotnej zatrzymujemy się na tamie we Włocławku. Na prawym brzegu Wisły, przy zejściu z tamy nad wodę, przy barierce jest kuloodporna szyba ze znakiem krzyża. To pomnik, postawiony w miejscu, gdzie wyłowiono z wody ciało Ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez oficerów służby bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Tutaj odmawiamy modlitwę, składamy kwiaty i zapalamy znicze. Poniżej tamy mamy możliwość zobaczyć krzyż papieski, centralny element ołtarza, przy którym Ojciec Święty Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny.

Wyjazd pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Autor: M.K.

Fot. Mateusz Kura

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zapowiedzi imprez

Ogłoszenia

Dyżury aptek

Dyżury aptek odbywają się:

1. Poniedziałek - Sobota godz. 21.00 - 23:00

2. Niedziela, Święta oraz dni wolne od pracy godz. 12:00 - 16:00 oraz 21:00 - 23:00 

 W tygodniu dyżur pełni apteka:

 08.04.2024 - 14.04.2024

Apteka SINAPIS

Ropczyce, ul. Wyszyńskiego 54a

tel. (17) 22 28 880

 

15.04.2024 - 21.04.2024

Apteka POD RATUSZEM

Sędziszów Młp. ul. Rynek 26

tel. (17) 22 16 643

 

 

Pogoda