W niedzielny poranek 29 lipca udaliśmy się na całodniową wyprawę po "Ziemi Zamojskiej". W wyjeździe wzięło udział 50 uczestników. Pierwszym miejscem do którego przybyliśmy było GÓRECKO KOŚCIELNE - jest to niewielka wieś w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim,w gminie Józefów. Według danych Spisu Powszechnego z 2011 roku liczyła 49 mieszkańców. Górecko Kościelne związane jest z Objawieniami Świętego Stanisława Biskupa, które miały miejsce w 1648 roku. Ich świadkiem był Jan Socha. Jak podaje Mikołaj Stworzyński - ordynacki archiwista, Święty Stanisław powiedział: "W tej wodzie kto się obmyje z dobrą wiarą, od wszelkiej choroby będzie wolny".

Wkrótce Górecko zaczęło zyskiwać sławę. Wywołało to zaniepokojenie prałatów zamojskich, którzy nie dowierzali objawieniom. Mikołaj Stworzyński opisuje, jak wysłali oni do Górecka jednego z kanoników, który po powrocie miał zaprzeczyć prawdziwości cudu. W czasie powrotnej drogi pod kanonikiem padł jednak koń.
Kronikarz przedstawia również cudowną historię związaną z pobytem w Górecku ordynata Marcina Zamoyskiego. Był on wówczas świadkiem tego, jak w pobliżu miejsca objawień uklękło 6 koni.
Zlokalizowany jest tutaj modrzewiowy kościół parafialny p.w. Świętego Stanisława - Biskupa i Męczennika w którym uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. Ciekawostką we wnętrzu kościoła i swego rodzaju ewenementem na skalę światową jest konfesjonał z obrazem Jezusa Dobrego Pasterza z I połowy XIX wieku. Po Mszy Świętej nawiedzamy Muzeum Parafialne oraz odbywamy krótki spacer 600-letnią Aleją Dębów. Od kościoła Świętego Stanisława w Górecku w stronę płynącej u stóp osady rzeki Szum prowadzi dębowa aleja, wzdłuż której rośnie sześć pomnikowych dębów. Najstarszy z nich ma około 500 lat. Jego obwód wynosi 7,4 m.
W połowie długości alei znajduje się drewniana kaplica z obrazem Świętego Stanisława , zwana kaplicą "pod dębami". Następnie wsiadamy do autokaru i przemierzamy kolejne kilometry, aby dotrzeć do gminy SUSIEC, gdzie odbywamy 1,5 godzinny spacer po Rezerwacie Szumy nad Tanwią. Rezerwat „Nad Tanwią” powstał w 1958 roku o powierzchni ok. 41 ha. Leży on na terenie gminy Susiec. Rezerwat chroni najpiękniejsze fragmenty dolin rzeki Jeleń i Tanew wraz z seriami małych wodospadów. Na zakolu Tanwi w miejscowości Rebizanty na odcinku 400 m znajduje się 24 progi zwane „szumami”. Charakteryzują się regularnym położeniem, przeważnie wzdłuż prostych linii. Rezerwat położony jest na wysokości ok. 235 m, a najwyższe wzniesienie - Kościółek(zwane też Zamczyskiem) osiąga 246m n.p.m. W rezerwacie rośnie niezwykle ciekawa szata roślinna. Stwierdzono istnienie ok. 40 zespołów roślinnych. Z rzadkich i chronionych roślin występuje tu: widłak jałowcowaty, bez koralowy i porzeczka alpejska. Żyją tu również rzadkie ptaki: bocian czarny, pliszka górska i zimorodek.
Kolejny punkt zwiedzania stanowi miejscowość ZWIERZYNIEC - tutaj zwiedzamy zabytkowy BROWAR z XIX wieku będący własnością Skarbu Państwa oraz tzw. "KAPLICĘ NA WODZIE". Kościół "Na Wyspie" p.w.Świętego Jana Nepomucena, zwany też "kościołem na wodzie", to barokowa budowla, pochodząca z XVIII, wieku wraz z drewnianą dzwonnicą i cmentarzem. Wybudowany został na terenie stawu Kościelnego. Historia kościółka w skrócie: żona III ordynata Jana "Sobiepana" Zamoyskiego (później żona Jana III Sobieskiego - Marysieńka) nakazała stworzyć od podstaw w Zwierzyńcu staw, z wyspą i altaną (teatrem) na wodzie. Dopiero sto lat później w latach 1741-1747 VII ordynat, Tomasz Antoni Zamoyski zmienił teatr w barokowy kościół jako wotum dziękczynne za szczęśliwe narodziny syna Klemensa.
Ostatni punkt niedzielnej wyprawy stanowi ZAMOŚĆ, gdzie zwiedzamy Katedrę p.w. Zmartwychwstania Pańskiego i Świętego Tomasza Apostoła oraz odbywamy przechadzkę zabytkowymi ulicami starego miasta, gdzie podziwiamy między innymi Budynek Akademii Zamojskiej, Zabytkowe Kamienice i Pomnik Jana Zamojskiego. Niestety wszystko, co dobre, to szybko się kończy więc musimy wsiadać do autobusu i wracać w drogę powrotną. Na twarzach uczestników widać troszkę zmęczenia, ale również i wiele radości, co pokazuje, że warto od czasu do czasu organizować wycieczki i w nich uczestniczyć.

M.K.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

CZY PO WYBORACH NASTĄPI ZMIANA WE WŁADZACH SAMORZĄDOWYCH NASZEGO POWIATU

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Ogłoszenia

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

18.03.2024 - 25.03.2024

Sędziszów Młp

ul. Kościuszki 18a 

tel. (17) 22 26 732

 

25.03.2024 - 31.03.2024

Ropczyce

ul. Piłsudskiego 26

tel. (17) 22 12 204

 

 

Pogoda