Ogromna tragedia jaka miała tu miejsce 11 maja 1955 roku należy ciągle do mało znanych. Liczba ofiar tego pożaru 58 osób, w tym głównie dzieci szkolnych zasługuje na zachowanie pamięci o tej tragedii. Tym bardziej że w czasach PRL-u wiele zrobiono, by zatrzeć ową pamięć. A to z powodu, że film i kino należały do podstawowych narzędzi "uświadamiania ideologicznego narodu" i taka tragedia bardzo nie pasowała do działań propagandowych PRL. Więc obowiązywał zakaz "tego tematu", bardzo starannie pilnowany przez UB a potem SB. Dopiero w roku 1980 na fali przemian "Solidarności" grupie miejscowych działaczy udało się po pokonaniu ogromnych trudności postawić Krzyż- pomnik ofiar tej tragedii, na placyku obok Domu Kultury, postawionego na pogorzelisku (na zdjęciu). Powtórzmy, że w pożarze drewnianego baraku szkoły, w której zorganizowano projekcje filmu zginęło 58 osób. Liczba ofiar wynikała z tego że szkoła miała pozabijane okna, a palące się celuloidowe taśmy filmowe wydzielały silnie trujące opary. Winna tragedii była pijana obsługa tego kina objazdowego. Wśród ofiar tej tragedii znaleźli się: Jasiu Kołaczak lat 5,  troje 7 letnich dzieci, 11 osób miało powyżej 18 lat, a resztę stanowiła dzieci w wieku szkolnym. Trzy rodziny straciło po 3 osoby, 12 rodzin straciło po 2 osoby. Czyż można sobie wyobrazić wielkość tej tragedii dla tej niewielkiej miejscowości?

Na szczególną pamięć zasługują trzej mężczyźni, którzy wydostali się z płonącego baraku, ale wrócili tam, próbując ratować innych: Kazimierz Gąsior lot 31 z Brzezin i Józef Para lat 34, Jan Siuśko lat 44 z Wielopola Skrzyńskiego. 
W tym roku 11 maja 2022 zorganizowano kolejne obchody 67 rocznicy pożaru baraku szkolnego. Obchody rozpoczęły się nieszporami żałobnymi. Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji ofiar pożaru. Po jej zakończeniu złożono wiązanki przy Pomniku Ofiar Pożaru. Ostatnim punktem obchodów było przedstawienie publikacji "Pożar w Wielopolu Skrzyńskim 11 maja 1955". Uroczystości uświetnił Męski Chór Rolników im. Stanisława Świerada z Wielopola Skrzyńskiego. Samorząd Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego reprezentowała Wicestarosta Powiatu Pani Bernadeta Frysztak.

(opr.SW)

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

Jak oceniasz przyjęty

plan budżetowy powiatu

jak i poszczególnych gmin 

na rok 2023 ?

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Zapowiedzi imprez

Ogłoszenia

Dyżury aptek

Dyżur apteki trwa od poniedziałku od godz. 8:00 do następnego poniedziałku do godz. 8:00 

 

W tygodniu

dyżur całodobowy pełni apteka:

 

27.11.2023 - 04.12.2023

Sędziszów Małopolski

ul. 3-go Maja 29

tel. (17) 22 16 272

 

04.12.2023 - 11.12.2023

Ropczyce

ul. Wyszyńskiego 45

tel. (17) 22 18 183

 

 

Pogoda