W niedzielę 9 września delegacja Stowarzyszenia Regionalnego Ziemi Ropczycko-Sędziszowskiej udała się do Łowczówka na Cmentarz Legionistów Polskich z okresu I wojny światowej. Na cmentarzu (nr 171) spoczywają żołnierze polegli w bitwie pod Łowczówkiem. Ta bitwa zaliczana jest do największych bitew Legionów Polskich wymienionych na Pomniku Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Cmentarz pięknie położony, na widokowym wzniesieniu (obecnie odnawiany),gdzie spoczywa 170 legionistów, w tym 4 z Ropczyc.

Ziemia z ich grobów wraz z ziemią z innej sławnej bitwy Legionów pod Mołotkowem (29.10.1914r), gdzie poległo 17 z Ropczyc oraz ziemią z Cmentarza Orląt Lwowskich (na obronę którego w grudniu 1914 z Ropczyc wyruszyło 146 Legionistów) ma zostać umieszczona w dniu 11 listopada br. w kapsule za odlewem Tarczy Legionów na pomniku w ropczyckim rynku. Odmówiono modlitwę i zapalono znicze.
Przypomnijmy najważniejsze fakty o bitwie pod Łowczówkiem: Walki miały miejsce w dniach 22-25 grudnia 1914 roku. W walkach austriacko-rosyjskich na linii Dunajca wzięły udział oddziały I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem płk. Kazimierza Sosnkowskiego. Zadaniem legionistów było zamknięcie luki powstałej pod naciskiem rosyjskiego natarcia na styku austriackiej III i IV armii. Brygada zadanie to wykonała, kontratakując kilkakrotnie z powodzeniem, jednak wobec załamania się linii austriackiego frontu, okrążona, musiała wywalczyć sobie drogę odwrotu.W ciężkich walkach toczonych w rejonie wsi Łowczówek (powiat tarnowski), częściowo na bagnety, poniosła znaczne straty: 128 zabitych i 242 rannych (w tym 28 oficerów). Bój pod Łowczówkiem zajął poczesne miejsce w tradycji bojowej I Brygady.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się miejscowości Stróże w powiecie gorlickim. Na cmentarzu w Stróżach spoczywa Ks. Michał Siewierski, który przez 30 lat (1943-1973) był katechetą w Ropczycach a także Rektorem i Kustoszem Sanktuarium Imienia Maryi. Zapalilśmy znicze na jego grobie i pomodliliśmy w intencji zmarłego kapłana. W najbliższym czasie planowany jest wyjazd delegacji Stowarzyszenia na Ukrainę - do Mołotkowa. To kolejne miejsce bitwy Legionistów Polskich, z którego również chcemy przywieźć garść ziemi do kapsuły. W ten sposób chcemy uczcić pamięć o legionistach w 100 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagłosuj!

JAK OCENIACIE KAMIONKĘ JAKO OŚRODEK WYPOCZYNKOWO-REKREACYJNY

 

Zapraszamy do oddania swojego głosu!

 

Dyżury aptek

 

W tym tygodniu

19.08.2019 - 26.08.2019

dyżur całodobowy pełni apteka:

Ropczyce:

ul. Armii Krajowej 4

tel. (17) 22-28-162

 

 

Pogoda